Emekliye göbek attıracak hesaplama! Yüzde 38+ 14 refah payı zammı geldi gelecek

Emeklinin yaşam kalitesini arttırmak amacıyla sunulan refah payı 2024 Ocak ayında verilecek mi sorusunun yanıtı merakla araştırılıyor.

Emekliye göbek attıracak hesaplama! Yüzde 38+  14 refah payı zammı geldi gelecek

Senede iki kere düzenlenen emekli maaş zamları enflasyona ve ekonomik şartlara göre şekilleniyor. En son Temmuz ayında zam alan emekli seyyanen artışa gözünü çevirmiş o tarihten beri beklese de bu zam rafa kalkmış gibi duruyor. Bu kapsamda emekli gözünü Ocak ayına çevirmiş 2024 ilk zammını bekliyor. Emekliye yapılan enflasyon zammı sadece günü kurtarmasını sağlarken, artı refah payının yükselmesi alım gücünü doğrudan etkiliyor. Emeklinin yaşam kalitesini arttırmak amacıyla sunulan refah payı 2024 Ocak ayında verilecek mi sorusunun yanıtı merakla araştırılıyor.

Emekli maaşının enflasyon rakamlarından fazla arttırılması refah payı oranı olarak biliniyor. Refah payının yükselmesi alım gücünü doğrudan etkiliyor. Sosyal adaletin sağlanması ve emekli maaşının açlık sınırının altında kalmaması için ödenen refah payı zammı 2024 Ocak ayında olacak mı? Emekli maaşına refah payı zammı var mı? İşte detaylar...

EMEKLİZAMMI

EMEKLİ MAAŞI ZAMMI 2024

Emekli maaşının belirlenmesinde önemli bir rol oynayan refah payı zammı, özel bir formülle belirleniyor. 6 aylık enflasyon rakamlarının yanı sıra ekonomik büyüme oranının yarısının da hesaba dahil edilmesi refah payını ortaya çıkartıyor. Örnek hesaplamada misal enflasyon yüzde 10 ve büyüme oranı 6 ise refah payı ile birlikte zam oranı yüzde 13 olarak şekilleniyor. Yani ekonomik büyümeden faydalanmak refah payının artmasını sağlıyor. Böylece maaşlar enflasyon üzerinde zam alarak ekonomik zorluklardan etkilenmemesi hedefleniyor.

Zorunlu bir ödeme olmayan refah payı zammı, hükümetin inisiyatifinde sağlanıyor. Emekli ikramiyeleri, emekli aylıkları ve emekli sandığı ödemeleri de refah payı zammından nasibini alıyor. Ocak 2024 emekli maaş zammında refah zammı olacak mı sorusunun yanıtı için gözler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a çevrili beklerken, Erdoğan bu zamana kadar ki açıklamalarında emeklinin enflasyon karşısında ezilmeyeceğini belirterek artı zam yapılacağını her seferinde belirtiyor.

Erdoğan'ın açıklamaları sonrasında refah payının ne olacağı da merak ediliyor. Ancak Refah payı zammının oranı ise henüz netleşmedi. Ancak uzmanların emekli zammı hesaplamalarında refah payının yüzde 12 13 civarında seyredeceği belirtiliyor. 2024 Ocak emekli maaş zam oranının yüzde 50'lere yaklaşması olası gibi duruyor.