Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Emekli maaş zammı sabah saat 10.00'da açıklandı! 7500 TL maaş alana MÜJDE geldi

Bugün açıklanan Kasım ayı enflasyon rakamlarına istinaden emekli zammı da şekillenmeye başlarken geriye bir tek Aralık zammı hesaplaması kalmış bulunuyor. Peki emekli yüzde kaç zam alacak? Emekli zammı ne kadar olacak? İşte detaylar..

Yayın Tarihi: 04.12.2023 13:31
Güncelleme Tarihi: 04.12.2023 13:31

Emekli maaş zammı sabah saat 10.00'da açıklandı! 7500 TL maaş alana MÜJDE geldi

Yeni yıla bir aydan daha az  bir vakit kaldı. Ocak 2024 emekli zammı ne kadar olacak sorusunun yanıtı merakla araştırılmaya devam ediyor. Emekli zammının belirlenmesi için adeta gün sayılıyor. Bugün açıklanan Kasım ayı enflasyon rakamlarına istinaden emekli zammı da şekillenmeye başlarken geriye bir tek Aralık zammı hesaplaması kalmış bulunuyor. Peki emekli yüzde kaç zam alacak? Emekli zammı ne kadar olacak? İşte detaylar..

Emekli maaş zammı, memur maaşı zammı ve sosyal destek zam oranları yavaş yavaş şekillenmeye başlıyor. Ocak ayında enlasyon oranlarının açıklnamsı sonrasında artı refah payı eklenerek ektra zam yapılacağı tahmin ediliyor. Kasım ayı enflasyon verilerinin açıklanması sonrasında uzmanlar si baştan tahminlere göre emekli maaş hesaplamalarını yinelemiş bulunuyor. 

TL

TÜİK tarafından sabah saatlerinde enflasyon verileri açıklandı. Açıklanan orana göre maaş zamları konusunda son dakika gelişmeler de yaşanmaya başladı. Peki en düşük emekli maaşı ne kadar olacak? emekliye ne kadar zam gelecek?

 SON DAKİKA EMEKLİ ZAMMI

Sabah saatlerinde açıklaması yapılan kasım enflasyon oranları %3,28 olarak açıklanırken yıllığa vurulduğunda %61,98 olarak belirlendi. 4A 4B ve 4C emekli zammı bu sabah açıklama 5 aylık enflasyon farkı ile belirlenmeye başlandı. 5 aylık enflasyon oranı emekli ve memur için önemli olduğu kadar Asgari Ücret Tespit Komisyonu masasının da yeni ücret tespiti adına önemli bir Veri olarak yerini alacak. 11 Aralık'ta düzenlenecek olan asgari ücret tespit kurulu ilk toplantısı sonuçları Aralık ayının sonunda belirlenmesi planlanıyor.

RL

Uzmanlar 5 aylık enflasyon verilerine göre emekli zammını tahminlere dayalı olarak hesaplamaya devam ediyor. 5 aylık enflasyon verisi %33,66 olarak belirlenirken, aralık ayı enflasyonuna ek olarak refah payının da eklenmesi olası duruyor. Memur zammı ise bu kapsamda 5 aylık verilere göre şimdiden %45'e ulaşmış bulunuyor.

EMEKLİ MAAŞ ZAMMI HESABI

Son 5 aylık enflasyon oranı yüzde 33,66 olarak açıklanırken sadece refah payı hariç 5 aylık emekli zammı şimdiden %33,66'ya ulaşmış bulunuyor. 5 aylık memur zammı ise bu kapsamda %45 olacağı tahmin ediliyor.

zam

ARALIK ENFLASYONLARI BELİRLEYİCİ OLACAK

Emekli Ocak zammının belirlenmesi için sadece tek bir verinin açıklanması kaldı. Ocak ayının 3'ünde aralık ayı enflasyon rakamlarının açıklanması sonrasında 6 aylık enflasyon ile birlikte refah Payı hariç Maaşlar kesinleşecek. Hükümet tarafından verilecek olan kararlar ile birlikte refah payının uygulanıp uygulanmayacağı da açıklanacak.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞINA ZAM VAR MI?

Geçtiğimiz hafta Çalışma Bakanı Vedat Işıkhan tarafından yapılan açıklamaya göre en düşük emekli maaşına da zam yapılacağı beliritilirken, kademeli zam uygulaması ya da kök maaş uygulamasının devrreye girmesi tahmin ediliyor