Bist 100
9.374,2 0%
DOLAR
31,11 0,2%
EURO
33,71 0,14%
ALTIN
2.021,89 -0,03%

Elma Kabuğunu Atmayın! İşte Elma Kabuğunun Bilinmeyen Faydaları Ve Çayı

Elma kabuğunu soyup atmayın! Elma kabuğu, sağlığınıza birçok fayda sağlıyor. Elma kabuğundan çay yaparak bu faydalardan yararlanabilirsiniz.

Yayın Tarihi: 30.11.2023 11:24
Güncelleme Tarihi: 30.11.2023 11:24

Elma Kabuğunu Atmayın! İşte Elma Kabuğunun Bilinmeyen Faydaları Ve Çayı

Elma, sağlığımız için birçok fayda sağlayan bir meyvedir. Ancak çoğu kişi elma kabuğunun da kendisi kadar değerli olduğunu bilmeyebilir. Elma kabuğunu soyup atmak büyük bir kayıptır. Çünkü elma kabuğu, sağlığımıza kattığı mucizelerle doludur. İşte elma kabuğunun sağladığı faydalar ve elma kabuğu çayının yapılışı...

ELMA KABUĞUNUN FAYDALARI

Elma kabuğu, lif bakımından zengindir. Bu lifler, tokluk hissini artırır ve sindirim sistemini düzenler. Ayrıca karaciğer ve kemik sağlığına da faydalıdır.

elma

Elma kabuğunda bulunan polifenoller, kan basıncını, kolesterolü ve damar sertliğini önleyen bileşiklerdir. Bu bileşikler, kalp sağlığını korumaya yardımcı olur.

Elma kabuğu, A, C ve K vitaminleri ile potasyum, fosfor ve kalsiyum gibi mineraller açısından zengindir. Bu besinler, genel sağlığı geliştirir. Kalp, sinir, beyin, cilt ve kemik sağlığına katkı sağlar.

Elma kabuğu, iltihaplanmayı azaltan özelliklere sahiptir. Bu özellik, akciğer ve kalp gibi organları hastalıklardan korur. Ayrıca diş sağlığına da iyi gelir.

ELMA KABUĞU ÇAYI NASIL YAPILIR?

Elma kabuğunu değerlendirmenin bir yolu da ondan çay yapmaktır. Elma kabuğu çayı, bağışıklığı güçlendirme, kalbi koruma ve kan şekerini dengeleme gibi faydalar sunar.

elma

Elma kabuğu çayı yapmak için 4 elma kabuğunu, 1 çubuk tarçını, 1 çay kaşığı balı ve birkaç karanfili 4 bardak suya ekleyip kaynatın. Kaynadıktan sonra yarım saat demlenmeye bırakın. Süzdükten sonra içebilirsiniz. Bu çay, uyumadan önce içildiğinde sağlığınıza iyi gelecektir.