Elektrikli otomobillerin ÖTV matrahında düzenleme! Resmi Gazete’de yayımlandı!

Elektrikli otomobillerdeki matrah oranında değişikliğe gidildi ve karar, Resmî Gazete'de yayımdı. Karara göre, yüzde 10 oranındaki ÖTV’ye tabi olan ve motoru 160 kW’den düşük elektrikli araçlardaki matrah sınırı 1 milyon 250 bin Türk Lirası’ndan 1 milyon 450 bin Türk Lirası’na yükseldi. İşte detaylar...

Elektrikli otomobillerin ÖTV matrahında düzenleme! Resmi Gazete’de yayımlandı!

Cumhurbaşkanlığı kararı ile beraber elektrikli araç alımında kullanıcıya yansıtılan ÖTV’de önemli bir düzenleme yapıldı. Karar ile beraber belirli gücün altındaki elektrikli araçlara erişimin kolay hale gelmesi amaçlanıyor. Ancak bunun enflasyon karşısında etkisiz kalacağını düşünen kişiler de var.

Aynı zamanda, 160 kW sınırındaki bu yeni değişiklik, ilgili güç sınırının altındaki elektrikli araçların modellerini kapsıyor. Çünkü 160 kW üzerindeki araçlarda matrah değişikliği yapılmadı.

Elektrikli araçlarda yeni ÖTV matrahı:

Yalnızca elektrik motorlu olan araçlar

Motor gücü 160 kW’ı geçmeyen araçlar

ÖTV matrahı 1 milyon 450 bin lirayı geçmeyen araçlar: yüzde 10

Diğer araçlar: yüzde 40

Motor gücü 160 kW’ı geçen araçlar

ÖTV matrahı 1 milyon 350 bin lirayı geçmeyen araçlar: yüzde 50

Diğer araçlar: yüzde 60

ötv

VATANDAŞLAR FİYATLARIN ARTMASINDAN KORKUYOR

Önceki durumda motor gücü 160 kW’ın altındaki araçlar için matrah, 1 milyon 250 bin lira bandındaydı. Yeni değişiklikle beraber bu değer, yüzde 16’lık düzenlemeyle 1 milyon 450 bin liraya çıktı.

160 kW değerinin üzerindeki otomobiller ise matrah değişikliğinden etkilenmedi. Yüzde 10 oranındaki bölümü etkilediği ifade edilen bu değişikliğin enflasyona göre yetersiz olacağı aktarılıyor. Ayrıca, vatandaşlar, bunun indirim yerine fiyatlarda artışa neden olmasından korkuyor.