Bist 100
9.347,17 0%
DOLAR
30,99 -0,06%
EURO
33,61 0,08%
ALTIN
2.004,43 -0,18%

Dubai'de İklim Zirvesi'nde İsrail Cumhurbaşkanı'nın Varlığı Tepki Çekti

Birleşik Arap Emirlikleri'nin Dubai kentinde gerçekleştirilen Dünya İklim Eylemi Zirvesi'nde, iklim krizine karşı küresel iş birliği ve somut eylemler tartışılıyor. Zirveye katılan dünya liderleri arasında İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog da yer aldı. Herzog'un zirveye davet edilmesi, İran heyetinin zirveyi terk etmesine ve Hamas'ın kınama açıklaması yapmasına neden oldu.

Yayın Tarihi: 01.12.2023 17:02
Güncelleme Tarihi: 01.12.2023 17:02

Dubai'de İklim Zirvesi'nde İsrail Cumhurbaşkanı'nın Varlığı Tepki Çekti

Birleşmiş Milletler (BM) İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 28. Taraflar Konferansı (COP28), Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) Dubai kentinde başladı. Zirvede, iklim krizine karşı ortaya konulan planların güçlendirilmesi ve somut adımlar atılarak hayata geçirilmesine ilişkin müzakereler yapılıyor. Zirveye, Türkiye'yi temsilen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da aralarında bulunduğu dünya liderleri katılıyor. Zirvede, İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog'un da yer alması, bazı ülkeler ve gruplar tarafından tepkiyle karşılandı.

İRAN HEYETİ ZİRVEYİ TERK ETTİ

Zirvede İran'ı temsilen bulunan İran Enerji Bakanı Ali Ekber Mahrabiyan, heyetiyle birlikte zirveyi terk etme kararı aldı. Mahrabiyan, zirveden ayrılmalarına ilişkin yaptığı açıklamada, İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog'un zirveye katılmasını, iklim değişikliği sorununu ele alan toplantının hedefleri ile çeliştiğine inandıklarını söyledi. Mahrabiyan, "İran olarak Siyonist İsrail rejiminin zirvede bulunmasını iklim değişikliği sorununu ele alan toplantının hedefleri ile çeliştiğine inanıyoruz. Ve buna tepki olarak zirveyi terk etme kararı aldık" dedi.

israil

HAMAS, HERZOG'UN DAVET EDİLMESİNİ KINADI

Hamas, yaptığı yazılı açıklamada, İklim Zirvesi ile eş zamanlı olarak İsrail'in Gazze Şeridi'nde sivil yerleşim yerlerine, sağlık kuruluşlarına, okullara, camilere ve kiliselere yönelik saldırılarını yeniden başlattığını belirtti. Hamas, İsrail'in Gazze'de, konferansın organizatörü olan BM'ye ait tesisleri de hedef aldığını hatırlattı. Hamas, "BAE'de düzenlenen COP28'e katılmak üzere Siyonist varlığın Cumhurbaşkanı Herzog'a yapılan daveti kınadığımızı duyuruyoruz." ifadesine yer verdi. Hamas, "Dost devlet BAE'ye, ciddiyetle, ev sahibi ülke olarak konferansın niteliği ne olursa olsun, bu daveti reddetme çağrısında bulunuyoruz." dedi. Hamas, İsrail Cumhurbaşkanı Herzog'un "Gazze'deki sivillerin katledilmesinin sorumlusu ve meşrulaştırıcısı" olarak nitelendirdiği açıklamada, "Bu suçluya (Herzog), böyle bir şansı sunmanın hesabını verme sorumluluğu uluslararası topluma ve BM'ye aittir." değerlendirmesinde bulundu. Hamas, Herzog'a ve diğer İsrailli liderlere alan açılması yerine onları boykot etmenin siyasi ve ahlaki bir zorunluluk olduğunu ifade etti.