Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Dolandırıcı fenomenler Neslim ve İnanç Gören marketten iplerini 'gençleştirme ipi' diye satmış!

Neslim Güngen ile eşi İnanç Güngen’in müşterilerini marketten aldığı ipi “güzellik ipi” şeklinde kandırdığı ve bu yöntemle kazanç elde ettikleri öğrenildi!

Yayın Tarihi: 10.07.2024 17:06
Güncelleme Tarihi: 10.07.2024 17:06

Dolandırıcı fenomenler Neslim ve İnanç Gören marketten iplerini 'gençleştirme ipi' diye satmış!

Türkiye genelinde 25 ilde eş zamanlı düzenlenen operasyonlarla, sosyal medya fenomeni Neslim Güngen ve eşi İnanç Güngen'in gözaltına alındığı bildirildi. "Kuyu-8" adı verilen operasyonlarda gözaltına alınanların sayısının 61'e ulaştığı açıklanırken, çiftin sahte ürünler ve belgeler kullanarak büyük bir dolandırıcılık ağı kurduğu ortaya çıktı.

Operasyonun ayrıntılarına göre, Neslim Güngen ve İnanç Güngen, hiçbir özelliği olmayan yumak ipler ve sıradan nemlendirici kremlere N.G. etiketi basarak kolajen ip tedavisi ve gençleştirme ipi gibi isimler altında pazarladı! Bu sahte ürünler nedeniyle birçok müşteri dolandırıcılık mağduru oldu. Ayrıca, çiftin sahip olduğu şirketlerde 1 milyar 500 milyon TL'lik kara para aklama işlemi yapıldığı da tespit edildi.

Sahte belge düzenlemişler! 

Neslim Güngen ve eşinin sahte ustalık ve kalfalık belgeleri düzenleyerek vasıflarına uygun olmayan kişilerin iş yeri açmalarına aracılık ettiği de öğrenildi. Aynı zamanda, sahte CE belgeleri ile herhangi bir UTS kaydı olmayan cihazlar üreterek bu cihazlarla ülke genelinde toplam 44 ayrı taksirle yaralama suçuna sebep oldukları da yine davaya konu olan bilgiler arasında yer aldı. Açık kaynaklarda benzer içerikli 746 şikayetin yer aldığı da belirtildi.

Franchise ağı üzerinden dolandırıcılık yapmışlar! 

Güngen çiftinin, franchise anlaşması yapmak isteyen kişilerden isim hakkı adı altında yüksek meblağlar talep ettiği, ödemelerin taşınır veya taşınmaz malların bedelsiz devri şeklinde gerçekleştirildiği ortaya çıktı. İsim hakkı ödemesi olarak bedelsiz devralınan taşınır ve taşınmaz malların suç gelirlerinin aklanmasına yönelik kriminal faaliyetlerde kullanıldığı da yine belirlenenler arasında yer aldı. Sahte üretilen CE belgelerinin teknik dosya ve test süreçlerine uygun olmadığı, franchise'ların çoğunun sisteme kayıtlı belgelerinin mevcut olmadığı da tespit edildi.

1.5 milyar liralık hesap hacmi fark edildi! 

Öte yandan alınan franchise'lardan sağlığı olumsuz etkilenen müşterilerin şikayetleri üzerine taksirle yaralama suçundan işlem gören Güngen’in dolandırıcılık müştekisi olduğu da belirlendi. Ayrıca, Neslim Güngen ve İnanç Güngen tarafından yönetilen şirketler arasında gerçeğe aykırı ticari faaliyetlere konu sahte fatura kesildiği, şirketler arasında hesap hareketlerinin toplam hacminin 1.5 milyar TL olduğu da belirlendi.