Diş çekimi sonrası hayatını kaybeden 5 yaşındaki Deniz’in ölümüne soruşturma

Bursa’da, diş ağrısı için gittiği klinikte genel anestezi altında diş çekimi ve dolgu yaptıran 5 yaşındaki Deniz Sönmez, organ yetmezliği nedeniyle yaşamını yitirdi. Aile, çocuğun anestezi sırasında geniz etinin delindiğini ve ciğerlerine kan dolduğunu iddia ederek suç duyurusunda bulundu. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

Diş çekimi sonrası hayatını kaybeden 5 yaşındaki Deniz’in ölümüne soruşturma

Bir diş çekimi sonrası hayatını kaybeden 5 yaşındaki Deniz’in ölümü kahretti. Küçük çocuk, anestezi sırasında geniz etinin delindiğini ve ciğerlerine kan dolduğunu iddia eden ailesinin şikayeti üzerine soruşturma başlatıldı. 

Olay, 10 Kasım Cuma günü, Hürriyet şubesinde bulunan bir diş kliniği zincirinde meydana geldi. Diş ağrısı çeken 5 yaşındaki Deniz Sönmez’i ailesi, kliniğe götürdü. Çocuğa 4 dolgu ve 1 diş çekimi yapılması kararlaştırıldı. Bu işlem için çocuğa narkoz verilerek genel anestezi uygulandı. Anestezi sonrası odaya alınan minik Deniz’in ateşi yükselmeye başladı.

SU İÇTİ, KUSTU, EVE GÖNDERİLDİ

Su isteyen Deniz’e verilen suyu içtikten sonra kusan küçük çocuk, kötüleşti. Anne Elena Sönmez, doktor çağırmalarına rağmen, ateş düşürücü yazılarak ambulans taleplerine olumsuz yanıt verildiğini öne sürdü. Sonunda Deniz ve annesi evine yollanarak, dinlenmesi istendi. Ancak eve geldiklerinde baba Aydın Sönmez, oğlunun yarı baygın inleme sesleri çıkardığını fark etti.

ORGANLARI İFLAS ETTİ

Baba Aydın, çocuğunu hemen Bursa Dörtçelik Çocuk Hastanesi’ne götürdü. Doktorlar, çocuğun durumunun çok ciddi olduğunu ve organlarının iflas ettiğini söyledi.

Entübe edilen minik Deniz, 3 gün boyunca yoğun bakımda mücadele verdi. Ancak küçük çocuk, organ yetmezliğine bağlı olarak dün hayatını kaybetti.

GENİZ ETİ DELİNDİ İDDİASI

Aile, çocuğun ölümüne anestezi sırasında burnuna takılan hava hortumunun neden olduğunu iddia etti. Aile, hortumun geniz etini deldiğini ve kanın ciğerlerine dolduğunu ileri sürdü.

Aile, klinik hakkında suç duyurusunda bulundu. Savcılık, olayla ilgili soruşturma başlattı.