Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Dilan Polat davasında yeni gelişme! 13 kişi ifade verecek

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, suç gelirlerini aklama, vergi kaçırma ve yasa dışı bahis suçlarından yürütülen soruşturmada 13 şüphelinin ifadesinin alınması için emniyete yazı yazdı. Soruşturmada daha önce Dilan Polat, eşi Engin Polat ve 14 şüpheli tutuklanmıştı.

Yayın Tarihi: 18.12.2023 17:30
Güncelleme Tarihi: 18.12.2023 17:30

Dilan Polat davasında yeni gelişme! 13 kişi ifade verecek

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, Engin Polat ve eşi Dilan Polat’ın tutuklandığı suç gelirlerinin aklanması soruşturmasında yeni bir gelişme yaşandı. Soruşturmaya sonradan dahil edilen 13 şüphelinin Dilan Polat’ın yakın çevresi ve Polat çiftinin malvarlıklarını aile şirketleri arasında dolaştırdığı tespit edildi.

Başsavcılık, Mali Suçları Araştırma Kurulu’nun (MASAK) hazırladığı rapor doğrultusunda, şüphelilerin ifadesinin alınması için İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğüne yazı yazdı. Ayrıca, şüphelilerin malvarlıklarının elde edilmesine ilişkin bilgi ve belgelerin acil şekilde gönderilmesini talep etti.

Şüphelilerin isimleri şöyle: Eylül Öztürk Özkan, Feyzanur Başar, Kadir Yiğit, Mervenur Korkut, Muhammed Oğuz Başar, Murat Yiğit, Nez Demirhan, Tolunay Topal, Yasemin Yiğit, Yavuz Selim Korkut, İleyda Topal, İlke Elagöz ve Tuğba Demirhan.

POLAT ÇİFTİNİN 200 MİLYON LİRALIK VURGUNU

Soruşturma kapsamında daha önce şirketlerinde yapılan aramalarda dijital materyal ve defterlere el konulan Polat çiftinin de yer aldığı şüphelilerle ilgili MASAK ön inceleme raporu hazırlanmıştı. Raporda, tasfiye halindeki 3 firmadan aile bireylerine ait şirketlere sözde ticaret karşılığında sahte fatura kesilmesi yöntemiyle 200 milyon lira para girişi olduğu belirlenmişti.

Paranın yine aile bireylerine ait şirketler arasında transfer edildiği, son aşamada ise Engin Polat’ın sahibi olduğu Milda Gayrimenkul isimli firmada toplanarak gayrimenkul ve çok sayıda araç alındığı tespit edilmişti.

SOSYAL MEDYA FENOMENLERİ DE YARGILANIYOR

Soruşturma kapsamında İstanbul merkezli 6 ilde 1 Kasım’da ve devamında düzenlenen operasyonlarda, Dilan Polat ve eşi Engin Polat’ın da aralarında bulunduğu 24 şüpheli gözaltına alınmıştı.

Dilan Polat, Engin Polat ve Sıla Doğu’nun da aralarında bulunduğu şüphelilerden 16’sı tutuklanmıştı. Hakimlik, 27 şirkete kayyum atanmasına hükmetmişti.

Soruşturma kapsamında Anadolu 2. Sulh Ceza Hakimliği, sosyal medya fenomenleri Eylül Öztürk Özkan, Feyzanur Başar, İleyda Topal, İlke Ela Göz, Kadir Yiğit, Mervenur Korkut, Muhammet Oğuz Başar, Murat Yiğit, Nurgül Yiğit, Tolunay Topal, Tuğba Demirhan, Yavuz Selim Korkut, Habip Özsefil, Huri Özsefil ve Özge Duman’a yurt dışına çıkış yasağı getirmişti. Şüphelilerin Dilan Polat’ın akrabaları olduğu ve Polat çiftinin malvarlıklarını aile şirketleri arasında dolaştırdığı tespit edilmişti.