Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Dezenformasyonla Mücadele Merkezi, "1 milyon Filistinlinin Türk vatandaşı olacağı" iddiasına ilişkin açıklama

Sosyal medyada dolaşan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu arasında 2 milyar dolar karşılığında 1 milyon Filistinlinin Türk vatandaşı yapılması ve Türkiye’ye yerleştirilmesi konusunda bir anlaşma yapıldı iddiaları, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi tarafından yalanlandı.

Yayın Tarihi: 07.11.2023 11:58
Güncelleme Tarihi: 07.11.2023 11:58

Dezenformasyonla Mücadele Merkezi, "1 milyon Filistinlinin Türk vatandaşı olacağı" iddiasına ilişkin açıklama

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi, sosyal medyada İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2 milyar dolar karşılığında 1 milyon Filistinlinin Türk vatandaşı olması konusunda anlaştığı yönündeki haberleirn gerçeği yansıtmadığını açıkladı.

İddiaya göre, Netanyahu, Erdoğan ile yaptığı bir telefon görüşmesinde, Filistin sorununu çözmek için 2 milyar dolar ödeyerek 1 milyon Filistinliyi Türkiye’ye göndermeyi teklif etti.Erdoğan da bu teklifi kabul etti ve Filistinlilerin Türk vatandaşı olması ve Türkiye’de yaşaması konusunda anlaştı. Bu iddia, sosyal medyada büyük yankı uyandırdı ve binlerce paylaşım ve yorum aldı.

filistin

DEZENFORMASYONLA MÜCADELE MERKEZİ İDDİAYI YALANLADI

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi, iddianın gerçeği yansıtmadığını açıkladı.

 Merkezden yapılan açıklamada, “Bazı sosyal medya hesaplarından paylaşılan, "Netanyahu'dan açıklama: 2 milyar dolar karşılığında 1 milyon Filistinlinin Türk vatandaşı olması, Türkiye'de yaşaması konusunda Erdoğan ile anlaştık." iddiası doğru değildir. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın bu yönde bir görüşmesi veya İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun böyle bir açıklaması söz konusu değildir. İddialar tamamen uydurmadır.” İfadelrine yer verildi.