Bist 100
10.471,32 0%
DOLAR
32,79 1,53%
EURO
35,16 0,53%
ALTIN
2.447,14 2,86%

Devlet öğrencisine sahip çıktı! 3.000 TL taze destek bugün başvurana Ocak'ta ödenecek

Özellikle de üniversitede okuyan öğrencilere türlü türlü destek ödemeleri sunuluyor. Hanesinde, yurdundan ayrı yaşan öğrencilere de devlet tarafından bir çok destek sağlanıyor.

Yayın Tarihi: 09.11.2023 12:42
Güncelleme Tarihi: 09.11.2023 12:42

Devlet öğrencisine sahip çıktı! 3.000 TL taze destek bugün başvurana Ocak'ta ödenecek

Devlet eğitime verdiği desteği gün gün sürdürüyor. Özellikle de üniversitede okuyan öğrencilere türlü türlü destek ödemeleri sunuluyor. Hanesinde, yurdundan ayrı yaşan öğrencilere de devlet tarafından bir çok destek sağlanıyor. Dar gelirli hanelerin çocuklarının faydalanabileceği ulaşım desteği başvuruları geçtiğimiz seneden beri devam ediyor.

Özellikle de üniversite öğrencilerini yakından ilgilendiren ulaşım desteği başvuruları merakla araştırılıyor. Üniversite öğrencileri yurdundan, evinden ayrı eğitim görmeleri durumunda ulaşım masrafları ile cebelleşebilmektedir. Devlet ise bu masrafları azaltmak adına harekete geçmiş bulunuyor. Sosyal yardımlardan herhangi birinden faydalanan ailelerdeki öğrencilerin faydalanabileceği ulaşım desteği programı kapsamında senede iki sefer gidiş dönüş masrafları karşılama ödemesi yapılıyor. 

Düzenlenen program ile birlikte öğrenciler yılda iki defa gidip dönüş biletlerini anında devletten alabilecek. Peki öğrencilere sunulan ulaşım desteğinden kimler faydalanabilecek ? Ulaşım desteği başvuru olarak nasıl yapılacak? işte detaylar

tl

ULAŞIM DESTEĞİ BAŞVURU ŞARTLARI

Ulaşım desteği başvurusundan faydalanmak isteyen öğrencinin belli başlı nitelikleri taşınıyor olması gerekmektedir. Türk vatandaşı olan 25 yaş altında olan ve lisans öğrencisi olan her öğrenci ailesinden farklı bir ilde eğitim görmesi ve ailesinin Herhangi bir sosyal yardımdan faydalanması durumunda ulaşım desteğine başvuru yapabiliyor.

ULAŞIM DESTEĞİ BAŞVURUSU NEREDEN YAPILIR?

Ulaşım desteği başvurusu öğrencinin ikamet ettiği adresten yapılmaktadır. Bağlı bulunan Kaymakamlık binalarında yer alan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'na giderek bizzat başvuru yapılması gerekmektedir. Öğrenci belgesi ve nüfus cüzdanı fotokopisi, ulaşım desteği ödemesini alabilmek adına yeterli belgeler arasında yer almaktadır. Öte yandan başvuru sırasında ulaşım desteğinin ödeneceği IBAN numarası da istenebilmektedir. 

ulaşım

Öğrencinin uzakta olması durumunda ailesi tarafından da başvuru sağlanabilmektedir. Başvuru yapılması sonrasında öğrencinin ulaşım desteği alıp almayacağı konusu Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından belirlenmektedir.

ULAŞIM DESTEĞİ NE KADAR ÖDENİR?

2023 yılında bilet başına 750 TL olarak yapılan ulaşım desteği ödemesi senede iki sefer gidiş dönüş şeklinde sağlanacağı için toplamda 3.000 TL'ye Varan destek ödemesi yapılmaktadır. Ulaşım desteği ödemeleri Ocak ayında ve Haziran ayının ilk haftası tamamlanabilmektedir. Yani ilk dönem hanesine dönüş bileti ve Haziran ayında okulların kapanış sonrasında dönüş bileti devlet tarafından karşılanabilmektedir. Öğrencinin eğitim hayatını kolaylaştırması adına düzenlenen program ailelerin yükünü de hafifletmektedir