Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Deprem bölgesindeki sağlıkta katılım payı alınmaması 30 Nisan 2024'e uzatıldı

6 Şubat depremlerinin yaralarını sarmaya çalışan vatandaşlar için sağlık hizmetlerinde kolaylık sağlandı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, deprem bölgesinde yaşayan vatandaşların sağlığa erişimde yapılan uygulamaların süresinin 30 Nisan 2024’e kadar uzatıldığını duyurdu. Buna göre, deprem bölgesindeki vatandaşlar, SGK ile sözleşmeli sağlık sunucularına müracaat ettiklerinde katılım payı ödemeyecekler.

Yayın Tarihi: 05.12.2023 11:16
Güncelleme Tarihi: 05.12.2023 11:16

Deprem bölgesindeki sağlıkta katılım payı alınmaması 30 Nisan 2024'e uzatıldı

6 Şubat depremlerinin yaralarını sarmaya çalışan vatandaşlar için sağlık hizmetlerinde önemli bir adım atıldı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, deprem bölgesinde yaşayan vatandaşların sağlığa erişimde yapılan uygulamaların süresinin 30 Nisan 2024’e kadar uzatıldığını duyurdu. Böylece, vatandaşlar, SGK ile sözleşmeli sağlık sunucularına müracaat ettiklerinde, katılım payı ödemeden sağlık hizmeti alabilecekler.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, 6 Şubat depremlerinden etkilenen vatandaşların sıkıntılarını gidermenin, yaşamlarını daha kolay hale getirmenin en önemli gündem maddeleri olduğunu belirtti.

Vatandaşlar rahata kavuşana, şehirler tamamen imar olana kadar çalışmaya devam edeceklerini bildiren Işıkhan, şu ifadeleri kullandı:

“Afet bölgesinde yaşayan vatandaşlarımız için sağlığa erişimde yapılan uygulamaların süresi 30 Nisan 2024 tarihine kadar uzatıldı. Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya illeri ile Gaziantep ili İslahiye ve Nurdağı ilçelerinde, kurumla (SGK) sözleşmeli sağlık sunucularına müracaat edilmesi ve doğal afet provizyonu alınması halinde Genel Sağlık Sigortalısı ve bakmakla yükümlü olduğu kişilerden ayakta tedavide hekim ve diş hekimi muayenesi, tıbbi malzeme, ayakta tedavide sağlanan ilaçlar için katılım payı alınmayacaktır. Kurumla (SGK) sözleşmeli sağlık hizmeti sunucularında (eczaneler/merkezler) zorunlu statik IP uygulaması kaldırılmıştır.”

DEPREMZEDELERİN SAĞLIĞINA DESTEK

Bakan Işıkhan’ın açıkladığı uygulama, deprem bölgesinde yaşayan vatandaşların sağlığına destek olacak. Depremzedeler, SGK ile sözleşmeli sağlık sunucularına müracaat ettiklerinde, ayakta tedavide hekim ve diş hekimi muayenesi, tıbbi malzeme, ayakta tedavide sağlanan ilaçlar için katılım payı ödemeyecekler.

Böylece, depremzedelerin sağlık harcamaları azalacak ve sağlıklarına daha kolay ulaşabilecekler. Ayrıca, SGK ile sözleşmeli sağlık hizmeti sunucularında zorunlu statik IP uygulamasının kaldırılmasıyla, sağlık hizmeti sunucularının işlemleri daha hızlı ve kolay yapılacak.