Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

DeepMind'ın yapay zekâsı onlarca yıllık matematik problemine yeni bir çözüm buldu!

DeepMind, insanlığın en zorlu matematik problemlerinden birine yeni bir çözüm üretmek için büyük bir dil modeli (LLM) kullandı. Bunun yapay zekâ gelişiminde yeni bir çağın habercisi olabilecek bir atılım olduğu belirtildi.

Yayın Tarihi: 16.12.2023 17:38
Güncelleme Tarihi: 16.12.2023 17:38

DeepMind'ın yapay zekâsı onlarca yıllık matematik problemine yeni bir çözüm buldu!

Onlarca yıldır çözülemeyen bir matematik problemine, DeepMind’ın yapay zekâsı sayesinde bir çözüm bulundu. FunSearch olarak bilinen model, "kapak kümesi bulmacası" olarak adlandırılan bulmacaya bir çözüm keşfetti. Onlarca yıllık matematik problemi, bir sayfaya aralarında çizgiler çizerken üçü düz bir çizgi oluşturmadan kaç noktayı birleştirebileceğinize dayanıyor.

yapay zeka

LLM KULLANILARAK YAPILAN İLK BİLİMSEL KEŞİF

FunSearch, büyük sınır kümeleri için en iyi bilinenleri çok aşan yeni yapıları başarıyla keşfetti. LLM, tavan kümesi sorununu kesin olarak çözememiş olsa da bilim için yeni bulgulara ulaştı.

Araştırmacılar bu hafta Nature dergisinde yayımlanan makalelerinde, "Bildiğimiz kadarıyla bu, LLM kullanılarak yapılan ilk bilimsel keşfi göstermektedir" dedi.

Önceki deneylerde araştırmacılar, çözümleri bilinen matematik problemlerini çözmek için büyük dil modelleri kullandı. FunSearch, önceden eğitilmiş bir LLM'yi otomatik bir "değerlendirici" ile birleştirerek çalıştırıldı. Bu doğruluk denetleyicisi yanlış bilgi üretimine karşı koruma sağladı.

Araştırmacılar, "Bunun FunSearch'ü kullanan bilim insanlarına daha fazla içgörü ilhamı vermesini ve erdemli bir gelişim ve keşif döngüsü yaratmasını umuyoruz" diye konuştu.