‘Deepfake’ dolandırıcılığı bir yılda yüzde 3 bin arttı!

‘Deepfake’ dolandırıcılık girişimleri bu yıl tam 31 kat ve bir önceki yıla göre ise yüzde 3 bin oranında arttı. İşte detaylar...

‘Deepfake’ dolandırıcılığı bir yılda yüzde 3 bin arttı!

Londra merkezli bir kimlik doğrulama şirketi Onfido'nun yeni bir raporuna göre deepfake dolandırıcılığında büyük artış söz konusu. Onfido, bu artışı, ucuz ve basit çevrim içi araçların ve üretken yapay zekânın artan kullanılabilirliğine bağlıyor.

Thenextweb’in haberine göre, yüz değiştirme uygulamaları bu durumun en bilinen örneği. En basit versiyonlar "ucuz bir sahtelik" yaratmak amacıyla bir yüzü kabaca başka bir yüzün üzerine yapıştırıyor. Daha karmaşık sistemler, bir kaynak yüzü bir hedefe dönüştürmek ve harmanlamak amacıyla yapay zekâ kullanıyor. Fakat bunlar daha fazla kaynak ve beceri gerektiriyor.

Öte yandan, basit yazılımların çalıştırılması kolay, ucuz ve hatta ücretsiz oluyor. Bu nedenle, bu tür yazılımlar, bir dizi taklit için eş zamanlı olarak birden fazla saldırıda kullanılabiliyor.

deepfake

AMAÇ: YÜZ DOĞRULAMA SİSTEMİNİ ATLATMAK

Bu basit yazılımlar, yüz doğrulama sistemlerini atlatmayı, hileli işlemler yapmayı veya insanların verilerine erişmeyi hedefliyor.

Bu kapsamda, dolandırıcılar, nitelik yerine niceliği vurgulayarak en düşük çabayla en yüksek ödülü amaçlıyor.

Araştırmalar, dolandırıcıların tercih ettikleri yaklaşımın bu olduğunu ifade ediyor. Onfido, "kolay" ya da daha az karmaşık dolandırıcılığın bu yıl tüm saldırıların 80,3'ünü oluşturduğunu ve geçen yıla göre yüzde 7,4 oranında arttığını aktarıyor.