Darıca’da kimyasal sızıntı paniği: 12 kişi zehirlendi

Kocaeli’nin Darıca ilçesinde bir kargo şirketinin dağıtım merkezinde teslim alınan kolilerden kimyasal madde sızdı. Sızıntı nedeniyle gözlerinde yanma ve kesif koku hisseden 12 kargo çalışanı hastaneye kaldırıldı. Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, olayla ilgili soruşturma başlatıldığını duyurdu.

Darıca’da kimyasal sızıntı paniği: 12 kişi zehirlendi

Darıca’da bir kargo şirketinde yaşanan kimyasal sızıntı olayı, kargo çalışanlarının zehirlenmesine neden oldu. Kimyasal maddeyle temas eden 12 kişi hastaneye kaldırıldı.

KİMYASAL MADDE BENZOİL KLORÜR

Olay, Darıca ilçesi Piri Reis Mahallesi Ulubey Sokak’ta bulunan bir kargo şirketinin dağıtım merkezinde meydana geldi.

Kargo şirketinin çalışanları, teslim alınan kolilerden birinin içinde kimyasal madde olduğunu fark etti. Kolideki madde, “benzoil klorür” adı verilen ve organik sentezlerde kullanılan bir kimyasaldı. Benzoil klorür, cilt, göz ve solunum yolları ile temas ettiğinde tahriş edici ve zehirli etkilere sahiptir.

ÇALIŞANLAR HASTANELERE SEVK EDİLDİ

Kimyasal maddeyle temas eden ve etkilenen 12 kargo çalışanı, olay yerine gelen 112 Acil Servis, AFAD, UMKE ve itfaiye ekipleri tarafından müdahale edildi.

Çalışanlar, olay yerinde kurulan karantina çadırında dezenfekte edildikten sonra çevredeki hastanelere sevk edildi.

4 çalışanın tedbir amaçlı müşahede altında tutulduğu, diğer 8 çalışanın ise taburcu edildiği bildirildi.

VALİ YAVUZ: HAYATİ TEHLİKELERİ YOK

Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, olayla ilgili bilgi verdi. Vali Yavuz, “Darıca ilçemizde bulunan bir kargo şirketinde teslim alınan paketten kaynaklı kimyasal gaz sızıntısı sonucu etkilenen 4 kargo çalışanı tedavi altına alınmış olup, hayati tehlikeleri bulunmamaktadır. Olay adli ve idari makamlar tarafından soruşturulmaktadır. Geçmiş olsun” dedi.