Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz’dan konut kredisi açıklaması

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, dün gerçekleştirilen kabine toplantısı sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Yılmaz, konut kredisiyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Yılmaz, ikinci ve üçüncü ev almak isteyenlerin krediye erişiminin zorlaştırıldığını, ancak ilk ev alacaklara destek sağlanacağını belirtti. Ayrıca, gençlere evlilik kredisi verileceğini de duyurdu.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz’dan konut kredisi açıklaması

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, dün yapılan kabine toplantısı sonrasında konut kredisiyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Yılmaz, ikinci ve üçüncü ev almak isteyenlerin krediye erişiminin zorlaştırıldığını, ancak ilk ev alacaklara destek sağlanacağını belirtti. Ayrıca, gençlere evlilik kredisi olarak adlandırılan, iki yılı geri ödemesiz, dört yıllık 150 bin TL kredi desteği verileceğini de duyurdu. Yılmaz, konut sahipliği meselesinin sadece kredi odaklı değil, aynı zamanda konut arzıyla birlikte düşünülmesi gerektiğini de vurguladı. 

Yılmaz, Aile ve Gençlik Fonu’nun detaylarını paylaştı. Bu fonun öncelikle deprem bölgesinde pilot olarak uygulanacağını, daha sonra tüm Türkiye’ye yaygınlaştırılacağını söyledi.

Bu fonun, gençlere evlilik kredisi olarak adlandırılan, iki yılı geri ödemesiz, dört yıllık 150 bin TL kredi desteği sağlayacağını ifade etti.

Yılmaz, “İleride fonlar arttıkça imkanlar arttıkça başka destekler tabii ki söz konusu olacak ama aşama aşama gidecek.” dedi.

İLK EV ALACAKLARA KREDİ KOLAYLIĞI

Yılmaz, konut kredisiyle ilgili de önemli bilgiler verdi. Merkez Bankası ve BDDK’nın ikinci ve üçüncü ev alımında krediye erişimi zorlaştırdığını hatırlatan Yılmaz, ilk ev alacaklara kredi kolaylığı sağlanacağını müjdeledi.

Yılmaz, “İkinci ve üçüncü konut alımında artık pek kredi imkânı yok. İkinci, üçüncü konuta kredi imkânı olmayınca konut kredi imkânları ilk konut sahipliği için kullanılmış oluyor.” diye konuştu.

Yılmaz, konut sahipliği meselesinin sadece kredi odaklı değil, aynı zamanda konut arzıyla birlikte düşünülmesi gerektiğini de vurguladı.

Yılmaz, “Konut arzını ve konut talebini dengeli bir şekilde yönetmemiz gerekiyor. Aksi takdirde sırf krediyi düşünürseniz konut fiyatlarını istemediğiniz yere götürme ihtimaliniz var.” dedi.