Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasında yapılan manipülasyon ortaya çıktı

Dezenformasyonla Mücadele Merkezi, sosyal medya platformlarındaki bazı hesaplarda dolaşan bir videonun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konuşmasının kesilip bağlamından çıkarılmış hali olduğunu tespit ettiğini açıkladı.

Yayın Tarihi: 13.11.2023 21:25
Güncelleme Tarihi: 13.11.2023 21:25

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasında yapılan manipülasyon ortaya çıktı

Dezenformasyonla Mücadele Merkezi, sosyal medya hesaplarında dolaşan bir videonun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konuşmasının orijinal bağlamından çıkartılmış bir versiyonu olduğunu tespit ettiğini duyurdu. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, videonun Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurul Salonu'ndaki 78. Genel Kurul görüşmelerindeki konuşmasından alındığı belirtilerek şu ifadeler kullanıldı:

Cumhurbaşkanı'nın konuşmasında, "Birleşmiş Milletler'in öncülüğünde dünyanın güvenliğini, huzurunu, refahını sağlamakla görevli kurumları hızla yeniden yapılandırmalıyız. Coğrafyası ve demografisiyle dünyadaki tüm kökenleri, inançları, kültürleri temsil yeteneğine sahip bir küresel yönetim mimarisi inşa etmeliyiz. Netice olarak tüm kalbimizle bir kez daha diyoruz ki, dünya 5'ten büyüktür, daha adil bir dünya mümkündür." ifadeleri kullanılmıştır.

Ancak, konuşmanın 'Coğrafyasıyla ve demografisiyle dünyadaki tüm kökenleri, inançları, kültürleri temsil yeteneğine sahip bir küresel yönetim mimarisi inşa etmeliyiz.' bölümünün videodan çıkarılarak manipülasyon yapıldığı belirtilmiştir. Cumhurbaşkanı'nın çağrısı, BM gibi kuruluşların daha kapsayıcı olmasıyla ilgili bir mesaj içermektedir.

Dezenformasyonla Mücadele Merkezi, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı bünyesinde 2023 yılında kurulan bir birimdir. Merkezin amacı, Türkiye'de dezenformasyonla mücadele etmek ve kamuoyunu doğru bilgilendirmektir. Merkez, bu amacı doğrultusunda aşağıdaki faaliyetleri yürütmektedir:

- Dezenformasyon kampanyalarını tespit etmek ve analiz etmek

- Dezenformasyon içeriklerini yalanlamak ve doğru bilgileri yaymak

- Kamuoyunu dezenformasyon konusunda bilinçlendirmek