Bist 100
10.767,85 0%
DOLAR
32,94 0,11%
EURO
35,39 0,04%
ALTIN
2.455,76 -0,06%

Cumhurbaşkanı Erdoğan: 50+1 kuralı yanlış yollara sevk ediyor, değişmeli

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cumhurbaşkanlığı seçim sistemindeki 50+1 kuralının kaldırılması gerektiğini söyledi. Erdoğan, “50+1 kuralı partileri yanlış yollara sevk ediyor. Kimin eli, kimin cebinde belli değil. Yok altılı, yok on altılı masa… Bundan sonra kim bilir daha neler çıkar? En fazla oyu alan aday seçilir denildiği zaman seçim hızlıca tamamlanır” dedi.

Yayın Tarihi: 18.11.2023 17:20
Güncelleme Tarihi: 18.11.2023 17:20

Cumhurbaşkanı Erdoğan: 50+1 kuralı yanlış yollara sevk ediyor, değişmeli

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde 50+1 kuralının kaldırılması gerektiğini, yeni ve sivil bir anayasanın Türkiye’ye kazandırılacağını söyledi. Erdoğan, “50+1 kuralı partileri yanlış yollara sevk ediyor. En fazla oyu alan aday seçilir denildiği zaman seçim hızlıca tamamlanır. Mevcut anayasamızın satır aralarında darbeci zihniyetin ruhunun dolaşıyor olması bizleri en çok rahatsız eden konu. Biz verdiğimiz sözün arkasındayız, milletimizi hak ettiği sivil anayasaya kavuşturacağız” dedi.

Erdoğan, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan yeni ve sivil anayasa vurgusu yaptı.

Erdoğan, Meclis aritmetiği eğer referandum sınırlarında olursa yerel seçimde örneğin vatandaşın önüne bir de referandum sandığı gelme ihtimalinin olup olmadığı sorusuna şöyle yanıt verdi:

“Yeni, sivil, kapsayıcı ve çağın gerekliliklerine tam uyumlu bir anayasayı Türkiye’ye kazandırmak, ulaşmayı arzu ettiğimiz en önemli hedeflerimizden biri. Meclis’te yeni anayasa çalışmalarına birkaç defa başladık ancak muhalefetin engellemeleri, verdiği sözleri yerine getirmemesi nedeniyle hep yarım kaldı. Biz verdiğimiz sözün arkasındayız, milletimizi hak ettiği sivil anayasaya kavuşturacağız. Referandum konusunda ise henüz net bir karar vermedik. Ama eğer Meclis’te anayasa değişikliği için gerekli çoğunluk sağlanamazsa, milletimize gideceğiz.”

Erdoğan, aynı röportajda, cumhurbaşkanlığı seçim sistemindeki 50+1 kuralının değiştirilmesi gerektiğini de tekrarladı. 

Erdoğan, “50+1 kuralı partileri yanlış yollara sevk ediyor. Kimin eli, kimin cebinde belli değil. Yok altılı, yok on altılı masa… Bundan sonra kim bilir daha neler çıkar? Ama oy sayısı itibarıyla ‘en fazla oyu alan aday seçilir’ denildiği zaman seçim hızlıca tamamlanır. Bu da hem siyasi istikrarı hem de demokratik katılımı artırır” diye konuştu.

MEVCUT ANAYASA DARBE ZİHNİYETİNİN İZLERİNİ TAŞIYOR

Erdoğan, mevcut anayasanın darbe zihniyetinin izlerini taşıdığını da belirterek, “Mevcut anayasamızın satır aralarında darbeci zihniyetin ruhunun dolaşıyor olması bizleri en çok rahatsız eden konu. Ayrıca dünya 1980’li yıllardan bugüne çok değişti. Bu değişiklikler anayasa metnine yansıtılmaya çalışılsa da bu anayasamızın metinsel bütünlüğünü yok etti. Bu yüzden yeni bir anayasaya ihtiyacımız var” dedi.