Bist 100
9.097,15 1%
DOLAR
31,37 0,42%
EURO
34,06 0,51%
ALTIN
2.092,7 2,45%

CHP-DEM Parti görüşmesi: Diyalog ve müzakere süreci devam edecek

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, DEM Parti Eş Genel Başkanları Tulay Hatımoğulları Oruç ve Tuncer Bakırhan’ı ziyaret etti. Görüşmede Türkiye’nin gündemine ilişkin konular ele alındı. Özel, “Çok verimli çok yapıcı bir görüşme gerçekleşti. Bundan sonraki süreçlerde de diyaloğumuz, karşılıklı görüşmelerimiz sürecek.” dedi.

Yayın Tarihi: 13.12.2023 17:47
Güncelleme Tarihi: 13.12.2023 17:47

CHP-DEM Parti görüşmesi: Diyalog ve müzakere süreci devam edecek

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, DEM Parti Eş Genel Başkanları Tulay Hatımoğulları Oruç ve Tuncer Bakırhan’ı parti genel merkezinde ziyaret etti. Görüşmede Türkiye’nin gündemine ilişkin konular ele alındı.

Özel, ziyaret sonrası yaptığı açıklamada, DEM Parti’nin yeni ismiyle ilk kez genel merkezlerinde ziyaret ettiklerini söyledi. Özel, “Siyasi partilerin arasındaki diyalog, hem o ülkenin demokrasisi açısından hem o parlamentonun üretkenliği açısından hem de o ülkedeki toplumsal barış açısından en önemli temel taşlarından birisidir.” dedi.

Özel, DEM Parti eş genel başkanlarının kendilerini kurultay sonrası arayarak kutladığını hatırlatarak, “Biz de bugün hayırlı olsun ziyaretinde bulunduk. Bir araya gelmişken yapmamız gereken bir şeyi yaptık, Türkiye’yi, dünyayı değerlendirdik ve önümüzdeki süreci değerlendirdik. Çok verimli çok yapıcı bir görüşme gerçekleşti. Bundan sonraki süreçlerde de diyaloğumuz, karşılıklı görüşmelerimiz sürecek. Biz bu diyaloğun, bu görüşmelerin Türkiye demokrasisine çok önemli katkılar sağlayacağını düşünüyoruz.” diye konuştu.

 “MUHALEFET PARTİLERİNİN DAHA FAZLA MÜZAKERE VE DİYALOĞA İHTİYACI VAR”

Tuncer Bakırhan da Özgür Özel ve heyetine teşekkür ederek, “Çok verimli bir görüşme oldu. Başta ekonomi olmak üzere demokrasi, Kürt meselesi, kayyumlar olmak üzere, Türkiye’nin yaşamış olduğu meseleleri birlikte tartıştık konuştuk. Siz de bilirsiniz partimizin sürekli dile getirdiği bir şey var. Siyasi partiler sorunlarını müzakereyle, diyalogla çözer. Bu kadar yoğun sorun yaşadığımız bu süreçte, muhalefet partilerinin daha fazla müzakere ve diyaloğa ihtiyacı var. Umarım önümüzdeki günlerde de Türkiye’deki siyasi partiler diyalog ve müzakere sürecini büyüterek devam ettirirler.” ifadelerini kullandı.

Tulay Hatımoğulları Oruç da CHP’nin yeni yönetimine başarı dileklerini iletti.

Oruç, “Gerçekten demokrasiye model olması gereken Türkiye’deki bütün siyasi partilerin aslında Türkiye’nin sorunlarını konuşmak, görüşmek üzere ve hep birlikte çözüm üretmek üzere diyalog yolunun açık olması özlediğimiz bir şeydir. Ne yazık ki Türkiye tarihine dönüp baktığımızda bu konuda siyasi partilerin tarihi çok zengin deneyimlere sahip değil.” dedi.

CHP heyeti, DEM Parti ziyaretinin ardından basın mensuplarına açıklama yapmadan ayrıldı.