Bist 100
10.398,94 2%
DOLAR
32,3 -0,04%
EURO
35,11 0,47%
ALTIN
2.390,93 -0,51%

Cevdet Yılmaz: Türkiye, Filistin için garantör ülke olabilir

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Malatya’da iş dünyası buluşmasında konuştu. Yılmaz, Gazze’deki insanlık dramına dikkat çekerek, Türkiye’nin kalıcı çözüm için her türlü fikri, projeyi ve politikayı ortaya koyduğunu, gerekirse garantör ülke olabileceğini söyledi.

Yayın Tarihi: 07.11.2023 14:58
Güncelleme Tarihi: 07.11.2023 14:58

Cevdet Yılmaz: Türkiye, Filistin için garantör ülke olabilir

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Malatya Valiliği ve Malatya Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret ettikten sonra, belediye başkanları ve iş insanlarıyla bir araya geldi.

Yılmaz, burada yaptığı konuşmada, bölgesel ve ulusal gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Yılmaz, Gazze’de İsrail’in saldırıları sonucu yaşanan katliamın, insanlığın en önemli meselesi olduğunu belirterek, “Gazzeliler, açlık ve ağır bombardımanla kıyıma uğratılıyor. Binlerce sivili hedef alan bu katliamın önüne geçilmesi için en hızlı şekilde ateşkesin sağlanması, ardından da kalıcı barışa giden yolun açılması gerekiyor” dedi.

Yılmaz, Türkiye’nin her zaman Filistinli kardeşlerinin yanında olduğunu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın her türlü platformda Gazzeli mazlum ve mağdurların haklarını savunduğunu, dünyada mazlumların sesi olduğunu vurguladı.

Yılmaz, “Cumhurbaşkanımız, bu konuda açık konuşan, net tavrını ortaya koyan önde gelen bir lider olarak her türlü diplomatik çabayı da gösteriyor. Kalıcı çözüm sağlanması noktasında Türkiye Cumhuriyeti her türlü fikri, projeyi ve politikayı ortaya koyuyor. Böyle bir süreç olması halinde de garantör ülke olma alternatifi dahil olmak üzere her türlü imkanı da harekete geçiriyor” diye konuştu.

Yılmaz, Türkiye’nin insani yardımlar noktasında da öncü ülke olduğunu, Mısır’a çok sayıda uçakla yardım iletildiğini, Refah sınır kapısından imkan oluştukça oradaki mazlum halka destek olmak için her türlü gayreti sarf ettiklerini anlattı.

Yılmaz, son yapılan Türk Devlet Teşkilatı Zirvesi’nde de sivil koruma mekanizmasının kurulması için gerekli adımların atılması gerektiğini Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ortaya koyduğunu hatırlattı.

‘ELAZIĞ VE MALATYA’DAKİ DEPREM SONRASI ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR’

Yılmaz, konuşmasında Elazığ ve Malatya’da geçen yıl yaşanan deprem sonrası çalışmalar hakkında da bilgi verdi. Yılmaz, çalışmaları kalıcı konutların inşası, tahrip olan altyapının yenilenmesi ve deprem bölgesinin sosyo-ekonomik olarak yeniden canlanması olarak üç başlıkta topladıklarını dile getirdi.

Yılmaz, Ankara’da güçlü bir koordinasyon yapısının oluşturulduğunu, hak sahipliği resmileştiği zaman kendilerinin daha iyi planlama imkanına kavuşacaklarını kaydetti.

Yılmaz, “2024 için 1 trilyon 28 milyar lira ödeneği bütçemize koymuş durumdayız. Bu süreçte depremzedelerimizin mağduriyetlerini gidermek için elimizden geleni yapacağız” dedi.