Bist 100
9.347,17 0%
DOLAR
30,99 -0,07%
EURO
33,64 0,16%
ALTIN
2.005,24 -0,14%

Can Gürzap gençliği, son hali ve filmleri: Can Gürzap kiminle evliydi eşi kimdir?

Kurtlar Vadisi'nde canladırdığı Davut Tataroğlu karakteriyle hafızalara kazınan Can Gürzap 79 yaşında hayata veda etti.

Yayın Tarihi: 01.12.2023 18:10
Güncelleme Tarihi: 01.12.2023 18:10

Can Gürzap gençliği, son hali ve filmleri: Can Gürzap kiminle evliydi eşi kimdir?

Ünlü sinema sanatçısı Can Gürzap'ın hayatını kaybetmesi sinema dünyasında büyük bir boşluğa neden oldu. 79 yaşında yaşamını yitiren Gürzap, daha önce aort anevrizması teşhisiyle tedavi görmüştü. Ancak, detaylı bir ölüm nedeni hakkında henüz resmi bir açıklama yapılmamıştır. Sanat camiasının duayen isimlerinden biri olan Gürzap, Türk sinemasına uzun yıllar hizmet etmiş ve birçok önemli projede yer almıştır. Evlilik hayatında Arsen Gürzap ile uzun yıllar birlikte olan sanatçının bu birlikteliğinden Elif Gürzap adında bir kızı bulunmaktadır. Ancak, Can Gürzap'ın çocukları hakkında daha fazla bilgi şu an için kamuoyuyla paylaşılmamıştır. 

Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu, yazar ve eğitmen olan Can Gürzap, 26 Mayıs 1944 tarihinde İstanbul'da doğmuştur. Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü'nden mezun olduktan sonra Londra'da Central School of Speech and Drama'da eğitim almıştır. Ankara Devlet Tiyatrosu'nda hem oyuncu hem de yönetmen olarak çalışmış, Ankara Devlet Konservatuvarı'nda öğretmenlik yapmış ve TRT radyosu için birçok radyo tiyatrosu hazırlamıştır.

TİYATRO DİYALOG'U KURDU

1978 yılında İstanbul Devlet Tiyatrosu'nun kurucu müdürlüğünü üstlenen Can Gürzap, 2009 yılında Tiyatro Diyalog adlı kendi tiyatrosunu kurmuştur. Kim Bu Adam?, Evliliğe Gelince, Bana Bunu Yapma, Gönül Hırsızı, Salıncakta İki Kişi, Yarım Bardak Su, Taraf Tutmak, Bu Adreste Bulunamadı, İdeal Koca, Sanat, Amadeus, Beyaz At, Kahvede Şenlik Var, Sırça Kümes, Yalancı, Öfke, Chaillot'daki Deli, Altı Kişi Yazarını Arıyor, Andromak, Akad'ın Yayı, Yakut Balık gibi birçok oyunda rol alan veya yönetmenlik yapan Can Gürzap, aynı zamanda Perde Arkasından, Söz Söyleme ve Diksiyon, Konuşan İnsan gibi kitaplar da yazmıştır.

EVLİLİKLERİ VE KIZI

Can Gürzap, 1971 yılında Arsen Gürzap ile evlenmiş, ancak 2008 yılında boşanmıştır. Bu evlilikten Ayşe ve Elif adında iki kızı olan sanatçı, 2011 yılında Ayşegül Bilgen ile ikinci evliliğini yapmış, fakat aynı yılın Haziran ayında ayrılmıştır. Can Gürzap'ın Elif Gürzap adında bir kızı vardır.

can gürzap

DİZİ VE FİLMLERİ

Can Gürzap, sinema ve televizyon dünyasında da birçok projede yer almıştır. 1973 yılında Bir İntihar isimli filmle kameralar karşısına geçen sanatçı, daha sonra Yorgun Ölüm, Metres, Yangın, Ateşten Günler, Kartallar Yüksek Uçar, Bir Aşk Uğruna, Yorgun Savaşçı, Ağrı'ya Dönüş, İlk Aşk, Beyaz Yalanlar, Seni Yaşatacağım, Aşk ve Gurur, Medcezir, Bir Avuç Deniz, Gelecekten Bir Gün gibi filmler ve dizilerde rol almıştır. Can Gürzap, son olarak Eşkiya Dünyaya Hükümdar Olmaz dizisinde Rüstem karakterini canlandırmıştır.

can gürzap