Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Bunları sakın kağıt havluyla temizlemeyin!

Kağıt havlu ile birçok temizleme işlemi yapılırken uzmanlardan uyarı gecikmedi. Pratik çözüm olarak görülen kağıt havluların kesinlikle sürülmemesi gereken yerler belirlendi. İşte kağıt havlu kullanmaktan kaçınılması gereken yerler...

Yayın Tarihi: 15.12.2023 15:12
Güncelleme Tarihi: 15.12.2023 15:12

Bunları sakın kağıt havluyla temizlemeyin!

Bazı yüzeylerin kağıt havlu ile temizlenmemesi gerektiğine vurgu yapılırken pratik ve kolay olarak görülen bu yöntem artık tercih edilmiyor. Meğerse kağıt havlunun zarar verdiği yerlerde varmış. İşte kağıt havlu kullanılmaması gereken yerler haberimizde yer almaktadır.

ELEKTRONİK CİHAZLAR

Cep telefonu, bilgisayar ya da tablet gibi hassas yüzeylerde kağıt havlu kullanmak çizmelere yol açarken mikrofiber bez kullanılması öneriliyor. Bu yüzeyler için ekran temizleme spreyleri de ekran yüzeyini güvenli olarak temizlemeye yardımcı olur.

GÖZLÜK CAMI

Gözlük camları oldukça hassas ve kolay çizilebilir olduğundan ötürü temizleme aşamalarına dikkat edilmesi gerekir. Kalıcı çizikler oluşmasına neden olan kağıt havlulardan uzak durulması gerekir. Gözlük camı temizliği için özel spreyler kullanılır.

Kağıt havlu

AHŞAP YÜZEYLER

Ahsap yüzeyler ya da mobilyalarda havlu kullanılması önerilirken çiziklerin oluşmasının önüne geçmek için kağıt havludan uzak durulur. Yumuşak kumaş bezler ve ahşap temizleyiciler uygundur.

PORSELEN VE SERAMİK ÜRÜNLER

Yüzeylerde oluşabilecek çiziklere ve aşınmalara karşılık olarak hassas yüzeyler için yumuşak sünger ve nemli bezler kullanılırken temizlik yapmak daha keyifli hale gelir. Porselen ya da seramik yüzeyler için kağıt havlu tercih edilmemelidir.

ANTİKA VE KOLEKSİYON ÜRÜNLER

Hassas olduklarından ötürü temizlik sürecinde özen gösterilen antika ya da koleksiyon ürünlerini temizlemek için yumuşak fırçalar ve özel temizleyiciler tercih edilir.

DERİ ÜRÜNLER

deri ürünlerde kağıt havlu kullanılmaması gerekiyor. Deri yüzeylerinde temizlik için yumuşak kumaş bezler tercih ediliyor.