Bist 100
9.347,17 0%
DOLAR
31,11 0,32%
EURO
33,7 0,05%
ALTIN
1.998,79 -0,4%

Bugünden itibaren kontağı çevirenler DİKKAT! 2 bin 568 TL ödeyebilirsiniz

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nın aldığı karar doğrultusunca kış lastiği uygulaması bugün itibari ile başlıyor. Belirlenen modelde aracı olanlar kış lastiği takmaması durumunda ise 2.568 TL ceza yiyecek.

Yayın Tarihi: 01.12.2023 11:40
Güncelleme Tarihi: 01.12.2023 11:40

Bugünden itibaren kontağı çevirenler DİKKAT! 2 bin 568 TL ödeyebilirsiniz

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nın aldığı karar doğrultusunca kış lastiği uygulaması bugün itibari ile başlıyor. Belirlenen modelde aracı olanlar kış lastiği takmaması durumunda ise 2.568 TL ceza yiyecek. Düzenlenen uygulama kapsamında tüm ticari araçların kış lastiği tarifesine geçmesi gerekiyor.

HANGİ ARAÇLARDA KIŞ LASTİĞİ İSTENECEK

Kış lastiği uygulamasına geçilmesi ile birlikte vatandaş hangi araçların kış lastiği taktırma zorunluluğu var? sorusunun yanıtını araştırıyor. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada özel araçlara taktırmamanın cezası olmadığı bildirilirken, ticari araçlara kış lastiği takılmasının zorunlu olduğunun altı çiziliyor.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nın aldığı kurallar çerçevesinde 1 Aralık'ta (bugün) başlayan kış lastiği uygulaması 1 Nisan'da sona erecek. Bu kapsamda ticari araçlara 1 Nisan'a kadar kış lastiği takılması gerekecek. Sadece ticari araçlar için geçerli uygulama özel araçlar için geçerli olmasa da güvenlik bakımında tercih edilmesi gerektiği de bakanlık tarafından bildirilmiş bulunuyor.

kış lasyiği

Kış lastiği takılmasının zorunlu olarak kayıtlara geçtiği bugün itibari ile uygulamayı kullanmayan şirketlere 2 bin 568 lira ceza uygulanacak. Kış lastiği takmama cezası sadece Aralık ayı için 2 bin 568 lira olacak iken 2024 yılı Ocak ayında zam oranı tekrardan güncellenecek. Bu zam 1 Ocak 2024'ten itibaren yeniden değerleme oranı doğrultusunda artış sergileyecek.

KIŞ LASTİĞİ DENETİMLERİ SIKILAŞTIRILACAK

Kış mevsimine giriş yaptığımız bugün başlatılan uygulama Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Ticaret Bakanlığı sınır kapıları birimleri ve belediyelerin denetim birimleri tarafından kontrol edilecek.

DOĞRU KIŞ LASTİĞİ SEÇİMİ

Doğru kış lastiği seçilmesi için aracın durumunun önemli olduğu belirtiliyor. Kış lastiği satın alınırken yol tutuşu ve yakıt tasarruf değerlerine göre hareket edilmesi gerekliliği belirtiliyor. Ses desibel ve üretim tarihinin önemli olduğu kış lastiklerinde lastiğin raf ömrü 5 yıl olarak bilinirken, bu tarihten sonra sertleşmeye başladığı uzmanlar tarafından açıklanmış bulunuyor.