Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Bu uygulamalar neyiniz var neyiniz yok cebine atıyor! Yüklüyse hemen silin, tehlikede olabilirsiniz

Telefonunuzun pili normalden daha hızlı tükeniyorsa, internet veri kullanımınız aniden artıyorsa, GPS özelliğiniz veya internetiniz (Wi-Fi veya mobil veri) otomatik olarak açılıp kapanıyorsa, rastgele reklamlar görüyorsanız veya bilinmeyen bir uygulama yüklenmeden yüklendiyse çok dikkatli olmanız gerekiyor. İşte detaylar...

Yayın Tarihi: 06.12.2023 22:48
Güncelleme Tarihi: 06.12.2023 22:48

Bu uygulamalar neyiniz var neyiniz yok cebine atıyor! Yüklüyse hemen silin, tehlikede olabilirsiniz

Telefon sektörü ve yazılım sektörü sadece kullanıcı tarafını değil yazılımcı tarafını da anlamanın ötesine geçti. Google ve Apple bile artık kendi sanal pazarlarını kontrol edemiyor. Bilgisayar korsanları sahte maskeler altında virüs içeren birçok uygulamayı yayınladı. Ayrıca bazıları çok popüler! Bu içeriğimizde hem kötü amaçlı yazılım içeren uygulamaları hem de telefonunuzu yavaşlatan bazı uygulamaları topladık. İşte virüs içerebileceği ve çalışmayı yavaşlatabileceği için Android veya iOS akıllı telefonunuza asla indirmemeniz gereken programlar. Detaylar haberimizde...

TOGG

TELEFONUNUZU ELE GEÇİRMESİNE İZİN VERMEYİN! HANGİ ANDROİD UYGULAMALARINDAN UZAK DURULMALI?

Siber güvenlik uzmanları Google Play Store'da zararlı uygulamaları listeledi!

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte artık her şeyi akıllı telefonlarımızı kullanarak yapabiliyoruz. Bu nedenle akıllı telefonunuzda saklanan veriler çok önemlidir. Kötü niyetli kişiler, insanlardan önemli verileri çalmak için çeşitli kötü amaçlı yazılımlar içeren uygulamalar da yayınlar. Başta Google Play Store olmak üzere çeşitli uygulamalar telefonunuzdaki verileri toplar. Bu veriler arasında kredi kartı bilgileri, sosyal medya giriş şifreleri, galerinizdeki fotoğraflar ve WhatsApp gibi mesajlaşma uygulamalarındaki tüm veriler yer alabilir. Bu makalede, siber güvenlik uzmanları tarafından kanıtlanmış veri hırsızlığı yapan akıllı telefon uygulamaları anlatılmaktadır.

SİBER GÜVENLİK UZMANLARI UYARDI!

Siber güvenlik uzmanları Android akıllı telefonların büyük risk altında olduğunu söyledi. Siber güvenlik uzmanları, Google Play Store'daki çeşitli uygulamalara virüs bulaştığını ve bu uygulamaları akıllı telefonlara asla yüklenmemesi gerektiğini söyledi. Bu uygulamalar telefonunuzdaki hemen hemen tüm bilgilerin yanlış ellere sızmasına neden olabilir. Kredi kartı bilgileri, mobil bankacılık şifreleri, sosyal medya giriş şifreleri, cep telefonlarında saklanan belge ve fotoğraflar vb. bu kişiler tarafından kolaylıkla elde edilmektedir. Bu nedenle bu raporda siber güvenlik uzmanları tarafından oluşturulan uygulamaları akıllı telefonunuza koymamalısınız.

REKLAM UYGULAMALARINA PRİM VERMEYİN!

Google Play Store ve App Store'daki bazı uygulamalar, yalnızca reklam vererek para kazanmak isteyen kişiler tarafından oluşturulmuştur. Bu tür uygulamalar hem vaat ettiklerini yerine getirmiyor, hem de sürekli reklam göstererek para kazanıyor. Bu nedenle telefonunuza indireceğiniz bazı uygulamalara dikkat etmelisiniz. Eğer bir uygulama kullanışlı değilse ve sadece reklam görüyorsanız bu tür uygulamaları mutlaka telefonunuzdan kaldırmalısınız. Çünkü bu uygulamalar akıllı telefonunuzda çok fazla yer kaplıyor ve internetinizi boşa harcıyor. Üstelik bu uygulamanın size hiçbir faydası yok.

HANGİ UYGULAMALARI ACİLEN SİLMENİZ GEREKİYOR?

Siber güvenlik uzmanları, Google Play Store'daki bazı uygulamaların akıllı telefonlara asla indirilmemesi gerektiği konusunda uyardı. Siber güvenlik uzmanları, bu uygulamaların kullanıcılarla ilgili çeşitli bilgileri çaldığını iddia ederek binlerce kişinin bu kötü amaçlı yazılımın kurbanı olduğunu söyledi. Google Play Store'dan akıllı telefonunuza indirmemeniz gereken uygulamalar şunları içerir:

GPS Location Maps: 100K

Walls light – Wallpapers Pack: 100K+

Big Emoji – Keyboard: 100K+

GPS Location Finder: 100K

Animated Sticker Master: 100K

Sleep Sounds: 100K

Personality Charging Show: 100K

Image Warp Camera: 100K

Art Girls Wallpaper HD: 100K+

Grad Wallpapers – 3D Backdrops: 100K+

Engine Wallpapers – Live & 3D: 100K+

Stock Wallpapers – 4K & HD: 100K+

EffectMania – Photo Editor: 100K+

Art Filter – Deep Photoeffect: 100K+

Fast Emoji Keyboard: 100K+

Create Sticker for Whatsapp: 100K+

Math Solver – Camera Helper: 100K+

Photopix Effects – Art Filter: 100K+

Led Theme – Colorful Keyboard: 100K+

Keyboard – Fun Emoji, Sticker: 50K+

Phi 4K Wallpaper – Anime HD: 50K+

Cat Simulator: 50K+

Smart QR Scanner: 50K+

Volume Control: 50K+

Smart Wifi: 10K+

My GPS Location: 10K+

Smart QR Creator: 10K+

Girls Art Wallpaper: 10K+

Secret Horoscope: 10K+

Smart GPS Location: 10K+

QR Creator: 10K+

Media Volume Slider: 10K+

Secret Astrology: 10K+

Colorize Photos: 10K+

Colorize Old Photo: 500+

Bu tür bir uygulama akıllı telefonunuzda çeşitli izinler gerektirir. Uygulamayı çalıştırmak için bu izinleri doğrudan verin. Ancak bu uygulamalar her zaman arka planda çalışır ve izin verildiği takdirde telefonunuzda serbestçe çalışabilir. Bu, potansiyel olarak kredi kartlarınızı ve diğer önemli bilgilerinizi çalabilir ve bankanızdaki her şeyi yok edebilir.