Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Bu detayı ES geçmeyin! Bakanlık 4 bin 471 TL ödüyor

Son zamanlarda işsiz olan ve iş başvurusu yapıp da beklemeye geçen vatandaşa özel olarak sunulan işe başlama yardımı adı altından ödenen 4 bin 471 TL destek dikkat çekiyor.

Yayın Tarihi: 04.12.2023 22:43
Güncelleme Tarihi: 04.12.2023 22:43

Bu detayı ES geçmeyin! Bakanlık 4 bin 471 TL ödüyor

Türkiye'de işsiz sayısının artması, yaşam koşullarının zorlaşması Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nı harekete geçirmiş iken işsiz ve istihdam peşinde koşan ve dar gelirli kapsamında yer alan bireye ek ödemeleri yenileniyor. Son zamanlarda işsiz olan ve iş başvurusu yapıp da beklemeye geçen vatandaşa özel olarak sunulan işe başlama yardımı adı altından ödenen 4 bin 471 TL destek dikkat çekiyor.

Asgari ücret, memur ve emekli maaşları Ocak ayı itibari ile artış gösterecek. Bu kapsamda kimi sosyal yardım ödemeleri de zamlanacak. Zamlanacak olan ödemelerden birinin de işe başlama yardımı olduğu biliniyor. Ortaya atılan iddialarda istihdamın sağlaması adına 4 bin 471 TL olarak ödenen desteğin 6,707 TL'ye yükseleceği söyleniyor.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın destekleri gün gün devam ediyor. Açlık sınırının yükselmesi, işsizliğin artışı, enflasyonun yükselmesi bakanlığı teyakkuza geçirmişken, sağlanan desteklerde de artışlar devam ediyor. Hem kalem sayısında artış gösteren desteklerin yıl başı itibari ile miktarlarında da artış sergileneceği iddiaları ortaya atılıyor.

tg

Çeşitli kalemlerde bakanlık tarafından sağlanan destekler, bir nebze de olsun dar gelirlinin temel ihtiyaçlarının karşılanması adına öncülük edebiliyor. Özellikle de çoğu kişinin bilmediği bir yardım olan işe başlama yardımı kapsamında devlet İŞKUR ile anlaşmalı olarak tek seferlik destek ödemesi sağlıyor

İŞE BAŞLAMA YARDIMI BAŞVURU ŞARTLARI

Sosyal yardım yapılan hanede oturma şartına işe başlama yardımı başvurusu yapılabiliyor.

Düzenli olarak devletten destek ödemesi alan hanelere sağlanan yardım, 18-55 yaş arasındaki kişilere sağlanıyor.

Çalışmasına engel bir durumu olmayan vatandaş bu destek ödemesini almaya hak kazanabiliyor. İŞKUR’dan işe giriş belgesi alınması akabindeki 30 gün içerisinde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na (SYDV) başvuru yapılması halinde de bu destekten faydalanılabiliniyor

tl

ÖDEME KAÇ PARA YAPILIYOR

Aile ve Sosyal Hizmetler bakanlığı tarafından sağlanan destek, geçtiğimiz sene yılbaşı zammı öncesinde 2 bin 157 TL olarak ödenmekteydi. 2023 yılında yapılan zamlar sonrasında ise 4.471 TL olarak yapılıyor. Ocak ayında sosyal yardımlara yapılan olan zam sonrasında ise 6707 TL hesaplamaları yapılmış bulunuyor.

Asgari ücret zammına göre şekillenen destek ödemesi asgari ücretin yüzde 50 zam alması durumunda 6707 TL'ye çıkartılacağı hesaplanmış bulunuyor.