Bist 100
10.471,32 0%
DOLAR
32,79 1,53%
EURO
35,16 0,53%
ALTIN
2.447,14 2,86%

Bu besini evinizden uzak tutun! Cildi ve organları jet hızında yaşlandırıyor

Bu besinler cilde büyük zarar veriyor! Tüm detaylar haberimizde.

Yayın Tarihi: 14.11.2023 16:55
Güncelleme Tarihi: 14.11.2023 16:55

Bu besini evinizden uzak tutun! Cildi ve organları jet hızında yaşlandırıyor

Bu haberi okuduktan sonra bu besini bir daha tüketmeyeceksiniz! Cildi 10 kat daha hızlı yaşlandırıyor! Tüm detaylara haberimizden ulaşabilirsiniz.

CİLDİ HIZLI YAŞLANDIRAN BESİNLER

Sağlıklı bir cilde sahip olmak istiyorsanız beslenme düzeninizi değiştirmeniz gerekiyor. Bazı yanlış bakımlar, yetersiz uyku ve zararlı besinler cilt bariyerini zayıflatarak cilde zarar veriyor. Makyaj temizlemeden uyumak, güneşten korunmamak, cilde düzenli bakım uygulamamak cildin daha hızlı yaşlanmasına sebep oluyor. Günlük olarak makyaj yapıyorsanız düzenli olarak makyajınızı silerek uyumanız gerekiyor. Makyajlı olarak uyumak gözenekleri tıkıyor ve ciltte akne, sivilce, siyah nokta gibi problemlere yol açıyor. Sağlıklı cilt temizliği yapmak için öncelikle makyajın temizlenmesi gerekiyor. Daha sonra kendi cildinize uygun jel veya köpükle yıkayarak tonikle silip gözenekleri temizleyebilirsiniz. Son olarak cilde mutlaka nemlendirici uygulamanız gerekiyor. Evinizde düzenli olarak peeling uygulayarak cildin ölü hücrelerden arınmasına yardımcı olabilirsiniz ve cildinizi yenileyebilirsiniz. Ancak peeling yapmadan önce cildin güzelce temizlenmesi ve kurulanması gerekiyor. Cildi tahriş etmeyen bir peeling uygulamalı ve hafif hareketlerle masaj yapmanız gerekiyor. Cildinizin hızlı yaşlanmasını ve cilt problemleriyle karşılaşmak istemiyorsanız cildinizi güneş ışınlarından mutlaka korumanız gerekiyor. Güneş kremlerini sadece yaz mevsiminde kullanmamanız gerekiyor. Mutlaka her mevsim güneş kremini dışarı çıkmadan 20-25 dakika önce sürmeli ve 2 saatte bir yenilemelisiniz. 

cilt sağlığı için bu besinleri tüketmeyin

Yağlı cildi olan insanlar daha fazla yağlandırdığını düşünerek nemlendirici kullanmıyor ancak cildin nemlendirilmeye de ihtiyacı var. Piyasada her cilt tipine uygun nemlendirici kremler satıldığı için mutlaka nemlendirici kullanmanız öneriliyor. Cilt sağlığı için beslenme alışkanlıklarına da dikkat edilmesi gerekiyor. Cilt sağlığı için acı ve baharatlı yiyeceklerden uzak durmanız öneriliyor. Baharatlı yiyeceklerin çok fazla tüketilmesi kırışıklıklara sebep oluyor. Asitli içeceklerin içinde şeker ve asit olduğu için cilt sağlığına zarar veriyor. İçinde kafein ve sodyum içeren enerji içecekleri de dehidrasyona sebep oluyor bu sebeple asitli içecek yerine su tüketimini tercih edebilirsiniz. Peynir, sucuk, cips, kraker, mısır gevreği gibi tuz içeren besinler cilt neminin azalmasına sebep oluyor. Trans yağ vücuda olduğu kadar cilde de zarar veriyor. Trans yağ kalp sağlığına da zarar veriyor ve kan dolaşımını zayıflatıyor. İdrar söktürücü özelliği olan kahve vücuttaki sıvının boşaltılmasına ve cildin nemsiz kalmasına sebep olabiliyor. Cildin nemsiz kalması hızlı şekilde kırışmasına sebep olabiliyor.