BM Genel Sekreteri: ''Gazze çocuklar için mezarlığa dönüşüyor''

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Guterres, Gazze Şeridi'nde insanlık krizi yaşandığını belirterek, "Gazze çocuklar için mezarlığa dönüşüyor" dedi.

BM Genel Sekreteri: ''Gazze çocuklar için mezarlığa dönüşüyor''

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Guterres, Gazze'de yaşanan insanlık krizine dikkat çekerek, "Gazze artık çocukların mezarlığına dönüşüyor" dedi. Ayrıca, BM ve diğer kuruluşların Batı Şeria ve Gazze'deki 2,7 milyon insana yardım etmek için başlattığı 1,2 milyar dolarlık insani yardım kampanyasının desteklenmesi gerektiğini vurguladı.

Guterres, Gazze Şeridi'nde her gün yüzlerce çocuğun öldürüldüğünü veya yaralandığını belirtirken, gazetecilere ve BM personeline yönelik saldırılara da dikkat çekti. Dört haftalık süreçte, geçmiş yıllardaki çatışmalarla kıyaslandığında daha fazla gazetecinin öldürüldüğünü ve daha fazla BM personelinin yaşamını yitirdiğini söyledi.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres

Gazze'ye insani yardımların güvenli ve hızlı bir şekilde ulaştırılması gerektiğini belirten Guterres, bu süreçte antisemitizmin ve İslamofobinin arttığını ve nefret söylemlerine son verilmesi gerektiğini vurguladı. Aynı zamanda, dünyanın birçok yerindeki hem Yahudi hem de Müslüman toplulukların kişisel güvenliklerinden endişe duyduğunu ifade etti.

Guterres ayrıca Gazze Şeridi'nde Filistinlilere yardım ederken hayatını kaybeden 89 Birleşmiş Milletler Yakın Doğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA) personelinin yasını tuttuğunu belirtti. Bu personelin öğretmenler, doktorlar, mühendisler ve destek personeli gibi farklı mesleklerden gelen insanlar olduğuna dikkat çekti.