Bist 100
10.676,65 1%
DOLAR
32,25 0,14%
EURO
35 0,27%
ALTIN
2.406,76 0,37%

BM’den insani ateşkes çağrısı! Gazze’de yüzde 40’ açlıkla karşı karşıya

Birleşmiş Milletler (BM), Gazze Şeridi’nde yaşanan insani krize dikkat çekerek, nüfusun yüzde 40’ının açlık riski altında olduğunu duyurdu. BM, İsrail ile Hamas arasında devam eden çatışmalara son verilmesi için insani ateşkes çağrısında bulundu.

Yayın Tarihi: 28.12.2023 18:54
Güncelleme Tarihi: 28.12.2023 18:54

BM’den insani ateşkes çağrısı! Gazze’de yüzde 40’ açlıkla karşı karşıya

BM Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA) Gazze Direktörü Thomas White, ajansın X sosyal medya platformunda yaptığı paylaşımda, Gazze Şeridi’nde yaşanan dramatik durumu anlattı.

White, “Gazze’de her gün yiyecek ve su bulmak için hayatta kalmak için mücadele ediliyor. Gazze Şeridi felaket boyutunda açlık sorunu yaşıyor; nüfusun yüzde 40’ı şu anda açlık riskiyle karşı karşıya. Gerçek şu ki Gazze halkı için daha fazla yardıma ihtiyacımız var ve geriye kalan tek umut insani ateşkestir.” ifadelerini kullandı.

gazze

İSRAİL’İN GAZZE’YE SALDIRILARI SÜRÜYOR

İsrail ile Hamas arasında 7 Ekim’de başlayan çatışmalar, Gazze Şeridi’nde büyük bir yıkıma neden oldu. Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, “Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlere yönelik sürekli ihlallere karşılık verme” gerekçesiyle İsrail’e kapsamlı saldırı düzenledi.

İsrail, 7 Ekim’deki saldırılarda 1200 İsraillinin öldüğünü, 5 bin 132 kişinin de yaralandığını açıkladı. İsrail’in Gazze Şeridi’ne saldırılarında ise en az 8 bin 800’ü çocuk, 6 bin 300’ü kadın olmak üzere, 21 bin 320 Filistinli öldürüldü, 55 bin 603 kişi de yaralandı. Enkaz altında binlerce ölü olduğu bildirilirken, halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları hedef alınarak sivil altyapı tahrip edildi.

İsrail ordusu, Gazze Şeridi’ne saldırılarının başladığı 7 Ekim’den bu yana 167’si karadan işgal sürecinde olmak üzere 501 askerinin öldürüldüğünü duyurdu.

Çatışmalara 24 Kasım’da 4 günlüğüne verilen ve daha sonra 3 gün daha uzatılan “insani arada” 81 İsrailli ve 240 Filistinli esir karşılıklı serbest bırakıldı. Öte yandan İsrail, binlerce Filistinliyi alıkoyup hapsetmeye devam etti.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs’te de İsrail güçleri ve yasa dışı Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 314 Filistinli hayatını kaybetti.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim’den bu yana sınırda devam eden çatışmalarda 28 Lübnanlı sivil, 129 Hizbullah mensubu ile 5 İsrailli sivil ve 9 İsrail askeri öldü.

GAZZE’DE İNSANİ DURUM KÖTÜLEŞİYOR

Gazze Şeridi’nde yaşanan çatışmalar, zaten yıllardır abluka altında olan bölgede insani durumu daha da kötüleştirdi.

Gazze’de elektrik, su, gıda, ilaç ve yakıt sıkıntısı yaşanıyor. Gazze’deki hastaneler, yaralıları tedavi etmek için yeterli malzeme ve personel bulamıyor. Gazze’deki okullar, camiler, evler ve altyapı hasar görüyor.

BM, Gazze Şeridi’nde yaşanan insani krize son verilmesi için tüm taraflara insani ateşkes çağrısında bulunuyor. BM, Gazze halkına acil yardım ulaştırılması için uluslararası toplumun desteğini istiyor. BM, Gazze’de kalıcı bir barışın sağlanması için de siyasi çözümün şart olduğunu vurguluyor.