Bist 100
10.771,36 0%
DOLAR
32,82 0,04%
EURO
35,24 -0,18%
ALTIN
2.437,21 -1,62%

Bir YouTuber, Tesla aracını Alaska’nın en tehlikeli bölgesine götürdü! İşte yaşananlar...

YouTuber Sandro van Kuijck, Tesla aracını Alaska'ya kadar uzanan 320 millik bir otoyolda yolculuğa çıkardı. Yaşadıklarını paylaşan YouTuber, Tesla’nın geri dönme konusunda kendisine uyarı yaptığını söyledi. İşte konuya dair tüm merak edilenler...

Yayın Tarihi: 19.11.2023 22:09
Güncelleme Tarihi: 19.11.2023 22:09

Bir YouTuber, Tesla aracını Alaska’nın en tehlikeli bölgesine götürdü! İşte yaşananlar...

Bazı elektrikli otomobil sahipleri uzun bir yolculuğa elektrikli bir otomoille çıkma konusunda korku hikâyeleri paylaşırken, 2022’de Tesla aracında yaşayan YouTuber Sandro van Kuijck, elektrikli otomobili 49 farklı ABD eyaletine götürdü.

Business Insider'a göre, Kujick, Tesla aracının Amerika’nın en uzak bölgelerinden birine götürerek teste tabi tutmaya karar verdiğini ifade etti.

Van Kuijck, "Bir Tesla’yı her yere götürebileceğinizi ispat etmek istedim" dedi.

tesla

TESLA MODEL X’İNİ 9 GÜNLÜK BİR YOLCULUK İÇİN ALASKA'YA GÖTÜRDÜ

Bir Model X ile seyahat etme deneyimine karşın, YouTuber, yolculuğunun bazı sorunlar yaşadığını söyledi.

Oregon'dan Alaska'ya yaptığı 9 günlük gidiş-dönüş yolculuğu esnasında van Kuijck, Model X'in menziline dikkat etmesi gerektiğini, özellikle de Tesla’yı ölü bir bölgeden (Alcan Otoyolu'nun yaklaşık 320 millik bir bölümü) geçirdiğinde, van Kuijck'in telefonunun çekmediğini ve halka açık bir şarj cihazı bulamadığını paylaştı.

Van Kuijck, "Model X menzili ile bunu başarabilmeniz gerekir. Fakat, yükseklik değişikliği önemli bir ayrım olduğu için, araç başarabileceğinizi söylese de bunu yapamazsınız. Eğer önceden plan yapmazsanız, zorda kalırsınız” diye konuştu.

YouTuber, yolculuğa hazırlandığı ay, Tesla'sının menzilinin soğuk ortam ve dik yollar nedeniyle kesilemeyeceğini öğrendiğini söyledi. Van Kuijck, otoyolu bir günde bitirmeye çalışmak yerine, Alaska'ya giderken Model X'ini bir karavan tesisinde geceleyin şarj etmek için yarı yolda durduğunu söyledi.

Paniğe kapılmadığını söyleyen van Kuijck, "Aracın şarj olması ne kadar sürerse sürsün beklemeye razıydım” ifadelerini kullandı.

YouTuber, Alaska’nın ölü bölgesinden geçmek için sadece yüzde 10'luk bir pil ömrüne ihtiyaç duyduğunu belirtti.

Ardından, aynı otoyoldan geri döndüğünde, bataryayı korumak için otoyoldaki minimum hıza yakın sürdüğünü paylaştı. Van Kuijck ayrıca arabasının klimasını kapattığını ve harici bataryasının fişini çektiğini ve sonunda şarj etmek için yakındaki bir pansiyonda durduğunu açıkladı.

Ünlü YouTuber, servis olmadığı için gidiş ve dönüş yolundaki iki gün boyunca Tesla haritasını kullanamadığını ve Tesla sisteminin, GPS ve cep telefonu hizmetlerine erişim olmadan rotası boyunca şarj istasyonlarını belirleyemediği kaydetti.

Van Kuijck, "Tesla’nın kafası gerçekten çok karıştı," diyor. "Bana şarj duraklarına ulaşabileceğimi söylüyordu ve sonra yarı yolda bana ulaşamayacağımı ve sonra geri dönmem gerektiğini söylüyordu."

tesla

MODEL X’İN NAVİGASYONU ÇALIŞMADI

Youtuber Kuijck, Tesla'sındaki navigasyonun Alcan Otoyolu'nun bazı bölümlerinde çalışmadığını, bir ay sonra yola çıksaydı bu yolculuğu başaramayacağını, zira otoyolun ortasındaki karavan alanı ve pansiyonun sezonun ilk kar yağışından sonra kapandığını ifade etti.

van Kuijck, Alaska’ya seyahati boyunca karşılaştığı bazı zorluklara karşın diğer elektrikli araç sahiplerini gördüğünde şaşırdığını paylaştı.