Bist 100
10.676,65 1%
DOLAR
32,25 0,14%
EURO
35 0,27%
ALTIN
2.406,76 0,37%

Bir devir kapanıyor! Instagram ve Facebook arasında çapraz mesajlaşma dönemi bitiyor!

Meta, destek sayfalarını sessizce güncelleyerek Instagram'daki kullanıcıların artık Facebook kullanıcılarıyla mesajlaşmasına izin vermeyeceğini duyurdu. İşte konuya yönelik merak edilen her şey...

Yayın Tarihi: 05.12.2023 14:46
Güncelleme Tarihi: 05.12.2023 14:46

Bir devir kapanıyor! Instagram ve Facebook arasında çapraz mesajlaşma dönemi bitiyor!

Meta, yaptığı duyuruyla Messenger ve Instagram sohbetinin bağlantısını keseceği açıkladı. Henüz net bir tarih vermese de özelliğin aralık ayı ortasında kapatılacağını aktardı.

Destek sayfası, yeni çapraz platform görüşmeleri başlatılmayacağını belirtirken, Instagram'daki mevcut sohbetlerinizin salt okunur duruma geleceğini aktarıyor.

Sosyal medya devi platformlar arası mesajlaşmayı ilk olarak 2020’de kullanıma sunmuştu. Şimdi 3 yıl sonra, grup sohbeti gibi özellikler ilave ettikten sonra, şirket bu özelliği kapatmaya hazırlanıyor.

Meta, platformlar arası mesajlaşma özelliğine son vermek için belirli bir neden sunmadı. Avrupa Birliği'nin Dijital Piyasalar Yasası (DMA), büyük mesajlaşma uygulamalarının birbirleriyle beraber çalışabilir olmasını gerektiriyor.

Eylülde WABetaInfo, Meta'nın sahip olduğu WhatsApp'ın beraber çalışabilirlik özelliği üzerinde çalışmaya başladığını ve blogda bir "üçüncü taraf sohbetleri" ekranının görüldüğünü ifade etti.

facebook

META’DAN HERHANGİ BİR AÇIKLAMA GELMEDİ

Sosyal medya devi, ağustosta Messenger kullanıcıları için uçtan uca şifrelemeyi yıl sonuna kadar varsayılan olarak açmayı amaçladığını paylaştı. O dönemde Meta'nın gizlilik sorumlusu yardımcısı Rob Sherman, Messenger'ın kullanıma sunulması tamamlandığında Instagram DM'lerinin de uçtan uca şifreleme korumasına sahip olacağını aktardı. Şirket, platformlar arası mesajlaşmanın sona erdirilmesiyle bu gelişmeyle ilgili olup olmadığı konusunda şu an için bir açıklama yapmadı.

Meta ayrıca, haziranda Alman antitröst kurumunun isteği üzerine, kullanıcılara siteler arası faaliyetler üzerinde daha fazla kontrol sağlamak amacıyla hesap merkezini elden geçirmeyi onayladı.