Bist 100
10.643,58 3%
DOLAR
32,21 -0,22%
EURO
35,12 -0,22%
ALTIN
2.492,01 1,55%

Bir çocuk neden takıntılı olur, kaç yaşında başlar? En etkili çözüm önerileri burada!

Çocuklarda takıntı, kulağa tuhaf gelse de çok küçük yaşlarda başlayabiliyor. Obsesif kompulsif bozukluk olarak da adlandırılan çocuklarda takıntı, erkenden teşhisle çocuğun hayatından tamamen silinebiliyor. Peki çocuklarda takıntı nasıl anlaşılır? Çocuklarda takıntı belirtileri nelerdir? Çocuklarda takıntı nasıl tedavi edilir? Bu soruların cevaplarını sizin için araştırdık.

Yayın Tarihi: 12.01.2024 11:49
Güncelleme Tarihi: 12.01.2024 11:49

Bir çocuk neden takıntılı olur, kaç yaşında başlar? En etkili çözüm önerileri burada!

ÇOCUKLARDA TAKINTI NEDİR?

 Ortalama 4 yaşından itibaren çocuklarda takıntı sorunu ortaya çıkabilmektedir. Takıntı, istenmeden gelen, uygunsuz ve sıkıntı yaratan, yineleyici düşüncelerdir. Çocuk bunları baskılamaya veya başka bir düşünce ve eylemle etkisizleştirmeye çalışır. Örneğin, çocuk ellerinin sürekli kirli olduğunu düşünerek yıkayabilir. Bu durum sadece el yıkamakla alakalı değildir. Bu durum beyinde sürekli olumsuz düşüncelere yol açan, çocuğa sıkıntı veren, korku yaratan durumlarla ilgilidir. Bu törensel davranışların sebebi, bu davranışlar sonucu zarardan korunacağı ile ilgili olan düşüncesidir.

ÇOCUKLARDA TAKINTI NEDEN OLUR?

Takıntı hastalığının belli bir nedeni bulunmamaktadır. Değişik etkenlerin bir araya gelerek, bu rahatsızlığa sebep olduğu düşünülmektedir. Hastalığın kalıtımsal olarak ortaya çıktığı bilinmektedir. Hastalık beynin bazı bölgelerinde işlev değişiklikleriyle ilgili olduğu sanılmaktadır. Bu yüzden bir beyin hastalığı olduğu söylenebilir. Takıntı hastalığının nedenleri arasında şunlar sayılabilir:

* Ailenin çocuğa karşı davranışları

* Ailenin çocuğa aşıladığı tuhaf davranışlar

* Farklı ebeveynlik stilleri

* Farklı yetiştirme biçimleri

* Genetik nedenler

* Geçirilen bazı enfeksiyonlar

* Yaşanan bazı travmatik olaylar

çocuklarda takıntının nedenleri

ÇOCUKLARDA TAKINTI BELİRTİLERİ NELERDİR?

Çocuklarda takıntı belirtileri, çocuğun yaşına, kişilik özelliklerine ve takıntının türüne göre değişiklik gösterebilir. Genel olarak, çocuklarda takıntı belirtileri şunlardır:

* Belli bir konuda sürekli sorular sormak

* Aynı davranışı üst üste yapmak

* Ritüel gibi bazı hareketlerde bulunmak

* Çok düzenli olmak

* Çok mükemmeliyetçi olmak

* Sürekli kural koymak ve bu kurallardan ayrılamamak

* Kişileri de eşyaları da sınıflandırmak

ÇOCUKLARDA TAKINTI NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Çocuklarda takıntı tedavisinde, ilk olarak ailenin bilgilendirilmesi ve çocuğa karşı takınacakları tavrı belirlemeleri gerekir. Aile, çocuğun takıntılarını yargılamamalı, eleştirmemeli, alay etmemeli, kızmamalı ve baskı yapmamalıdır. Aile, çocuğun takıntılarını anlamaya çalışmalı, ona destek olmalı, sabırlı ve anlayışlı olmalıdır. Aile, çocuğun takıntılarını azaltmaya yönelik küçük adımlar atmaya teşvik etmeli, başarılarını övmeli ve ödüllendirmelidir.

Çocuklarda takıntı tedavisinde, psikolojik destek almak çok önemlidir. Çocuk psikiyatristi veya psikologu, çocuğun takıntılarının nedenlerini, şiddetini, etkilerini ve tedavi seçeneklerini değerlendirecektir. 

çocuklarda takıntı

Çocuklarda takıntı tedavisinde, en etkili yöntemlerden biri bilişsel davranışçı terapidir. Bu terapi, çocuğun takıntılı düşüncelerini fark etmesini, bunların gerçekçi olmadığını anlamasını ve bunlara alternatif düşünceler geliştirmesini sağlar. Ayrıca, çocuğun takıntılarına karşı direnmesini, zorlantılarını yapmamasını ve kaygıyla baş etmesini öğretir.

Çocuklarda takıntı tedavisinde, bazı durumlarda ilaç tedavisi de gerekebilir. İlaç tedavisi, çocuğun beynindeki kimyasal dengesini düzenleyerek, takıntılı düşünceleri ve kaygıyı azaltmaya yardımcı olur. İlaç tedavisi, çocuk psikiyatristi tarafından uygun dozda ve sürede verilmelidir. İlaç tedavisi, psikolojik tedaviyle birlikte uygulanmalıdır.

Çocuklarda takıntı, ciddi bir psikiyatrik sorundur. Erken teşhis ve tedavi, çocuğun hayat kalitesini artırmak ve olası komplikasyonları önlemek için çok önemlidir. Eğer çocuğunuzda takıntı belirtileri fark ederseniz, vakit kaybetmeden uzman bir yardım alın.