Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Bilişim teknolojisinde yeni bir çağ! Intel, yapay zekâ destekli bilgisayarlar için işlemci üretti!

Intel bugün AI Everywhere etkinliğinde yapay zekâ destekli bilgisayarlar için Intel Core Ultra işlemcilerinin tanıtımını yaptı.

Yayın Tarihi: 15.12.2023 10:23
Güncelleme Tarihi: 15.12.2023 10:23

Bilişim teknolojisinde yeni bir çağ! Intel, yapay zekâ destekli bilgisayarlar için işlemci üretti!

Intel, yapay zekâ destekli bilgisayarlara özel yeni bir işlemci üretti. Büyük çip üreticisi, bu işlemcilerin mobil platformlara ve uç cihazlara benzersiz güç verimliliği, üstün bilgi işlem ve grafik performansı ve benzeri görülmemiş bir yapay zekâ destekli bilgisayar deneyimi sunarak bilgi işlemde yeni bir çağa öncülük ettiğini söyledi.

Hemen kullanıma sunulacak olan bu işlemciler Acer, ASUS, Dell, Gigabyte gibi tanınmış iş ortaklarının 230'dan fazla yapay zekâ bilgisayarında kullanılacak.

intel

2028’E KADAR BİLGİSAYARLARIN YÜZDE 80’İ YAPAY ZEKÂ DESTEKLİ OLACAK

Intel'in Başkan Yardımcısı ve Müşteri Bilişim Grubu Genel Müdürü Michelle Johnston Holthaus, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Intel Core Ultra tanıtımının şirketin yapay zekânın bilgisayar ortamına girmesindeki önemli rolünü göstereceğini söyledi. Holthaus, 2028 yılına kadar yapay zekâ destekli bilgisayarların PC pazarının yüzde 80'ine hakim olacağını ve bunun da bilgi işlem evriminde önemli bir sıçramaya işaret edeceğini söyledi.

intel

YAPAY ZEKÂNIN BİLGİSAYARLARDAKİ KRİTİK ROLÜ

Intel Core Ultra işlemciler Intel için mimari bir değişimi temsil ediyor ve son 40 yılın en büyük tasarım değişikliğine işaret ediyor. Bu işlemciler, Intel 4 işlem teknolojisinden ve Foveros 3D gelişmiş paketlemeden yararlanarak optimum performans ve yetenekler için en son süreçleri kullanıyor.

İşlemciler, döngü başına talimatları (IPC) artıran bir performans çekirdeği (P-core) mimarisine sahip. Efficient-cores (E-cores) ve düşük güçlü Efficient-cores (LP E-cores). Rakiplerine göre yüzde 11'e kadar daha fazla işlem gücü sunarak ultra ince bilgisayarlar için üstün CPU performansı sağlıyor.