Bist 100
9.097,15 1%
DOLAR
31,37 0,42%
EURO
34,06 0,51%
ALTIN
2.092,7 2,45%

Bilim insanları ‘yanlışlıkla’ evrenin en ilginç ve daha önce hiç keşfedilmemiş galaksilerinden birini buldu!

Bilim insanları, yıldızların olmadığı ve gazdan oluşan, evrenin en eski galaksilerinden birini buldu. Şimdi böyle bir galaksinin gerçekten var olup olmayacağı araştırılıyor. İşte detaylar...

Yayın Tarihi: 11.01.2024 09:50
Güncelleme Tarihi: 11.01.2024 09:50

Bilim insanları ‘yanlışlıkla’ evrenin en ilginç ve daha önce hiç keşfedilmemiş galaksilerinden birini buldu!

Green Bank Teleskobu'nu kullanan araştırmacılar, gece gökyüzünü gözlemlerken gözlemevini yanlış yöne çevirdi ve J0613+52 adı verilen karanlık, ilkel bir galaksinin kanıtlarını yakaladı. Araştırmacılar, bu kozmik nesnenin bir bilgi hazinesi olabileceğini ve daha derin incelemelerin bize evrenimizin en eski galaksileri hakkında daha fazla şey öğretebileceğini söylüyor.

galaksi

6-20 TRİLYON ARASINDA GALAKSİ

Bu karanlık, ilkel galaksinin var olması bile, bizimki gibi her büyük parlak galaksiye karşılık birden fazla daha küçük, daha sönük galaksinin var olduğuna dair teorilerin ateşini körüklüyor. Aslında, eğer evrende bunun gibi başka galaksiler de varsa, tahmin edilen olası galaksi sayısı 6 ila 20 trilyon arasında olacağı öngörülüyor.

Bu sayı, Carl Sagan'ın 20’inci yüzyılın sonlarında masaya getirdiği galaksi sayısı önerisinden çok daha yüksek olduğu belirtiliyor. Bilim insanları, şimdilik yeni keşfedilen bu ilkel galaksinin ne anlama geldiğinden tam olarak emin değiller.

Hiç yıldız olmadan gerçekten karanlık olup olmadığını anlamak için, onu daha kapsamlı bir şekilde araştırma yapılması gerekiyor. Eğer bu varsayımlar doğru çıkarsa, gökbilimcilerin yanıtlamak isteyeceği daha da fazla soruya kapı açacak.