Bist 100
10.643,58 3%
DOLAR
32,21 -0,22%
EURO
35,12 -0,22%
ALTIN
2.492,01 1,55%

Bilim insanları Alzheimer riskini p azaltabilecek gen keşfetti

Bilim insanları, Alzheimer hastalığının riskini p'e kadar azaltabilecek bir gen keşfetti. Columbia Üniversitesi'nden Dr. Çağhan Kızıl tarafından yapılan açıklamada, bu keşfin Alzheimer geliştirme şansını azaltmaya yardımcı olacak yeni tedavilere yol açabileceği belirtildi.

Yayın Tarihi: 11.04.2024 12:21
Güncelleme Tarihi: 11.04.2024 12:21

Bilim insanları Alzheimer riskini p azaltabilecek gen keşfetti

Bilim insanları, Alzheimer riskini yüzde 70'e kadar azaltabilecek bir gen keşfetti. Keşif, insanların Alzheimer geliştirme şansını azaltmaya yardımcı olacak yeni tedavilere yol açabileceği belirtildi.

Columbia Üniversitesi'nden Dr. Çağhan Kızıl, "Bulgularımız, bu değişikliklerin bazılarının beynin damar sisteminde meydana geldiğini gösteriyor. Hastalığı önlemek veya tedavi etmek için genin koruyucu etkisini taklit eden yeni tür tedaviler geliştirebiliriz" dedi.

Alzheimer hastalığının, beyinde tau ve amiloid gibi proteinlerin birikmesinden kaynaklandığı düşünülüyor. Hastalığın şu anda bir tedavisi bulunmamakla birlikte, ilerlemesini yavaşlatmak için umut verici ilaçlar ise henüz deneme aşamasında.

T24'te yer alan habere göre, Acta Neuropathologica'da yayınlanan çalışmada, Alzheimer riski daha yüksek olan ancak semptom geliştirmemiş kişilerin genlerine bakılarak onları neyin koruduğu araştırıldı.

Araştırmacılar, hastalığa yakalanma riskini önemli ölçüde artıran APOE geninin e4 formunu miras almış olanlar da dahil olmak üzere 11 bin kişinin verilerini inceledi.

Columbia Üniversitesi'nden Dr. Badri Vardajan, "Hastalığa dirençli bu insanlar bize hastalık ve hangi genetik faktörlerin koruma sağlayabileceği hakkında çok şey söyleyebilir. Direnç sahibi insanların kendilerini APOEe4'ten koruyan genetik varyantlara sahip olabilecekleri hipotezini öne sürdük" ifadelerini kullandı.

Araştırmacılar, kan-beyin bariyerinde bulunan ve organa neyin girip çıkacağını kontrol eden bir madde olan fibronektini etkileyen bir genetik varyant keşfetti.

Varyant, çok fazla fibronektin birikmesini önlemeye yardımcı olarak amiloid proteinlerinin kaçmasına izin veriyor ve Alzheimer'a neden olma olasılığını azaltıyor.

Dr. Kızıl, "Alzheimer hastalığı beyindeki amiloid birikintileriyle başlayabilir, ancak hastalık belirtileri birikintiler ortaya çıktıktan sonra meydana gelen değişikliklerin sonucudur. Amiloidi temizlemeye çok daha erken başlamamız gerekebilir ve bunun kan dolaşımı yoluyla yapılabileceğini düşünüyoruz. Bu nedenle ilaç geliştirme için iyi bir hedef olabilecek fibronektindeki bu varyantın keşfi bizi heyecanlandırıyor" şeklinde konuştu.