Bist 100
10.471,32 0%
DOLAR
32,79 1,53%
EURO
35,16 0,53%
ALTIN
2.447,14 2,86%

Başkan Özel’den açıklama! CHP’DEN Saadet Partisi’ne demokrasi dayanışması

Saadet Partisi Kocaeli Milletvekili Hasan Bitmez’in vefatıyla birlikte TBMM’de grup kurma çoğunluğunu kaybetti. Bu durum, muhalefet partilerinin de tepkisini çekti. CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Saadet Partisinin kürsü hakkını kaybetmemesi için bir milletvekillerini Saadet Partisi'ne geçmesi için talimat verdi. Özel, “Saadet Partisi sözünü söyleyemez hale gelirse bu demokrasi açısından da çok ayıp. Hele hele Hasan Bitmez’in son nefesine kadar kürsüde sözünü söylemeye çalışan gayreti de göz önüne getirilince kendisinin hatırasına da saygısızlık olur.” dedi.

Yayın Tarihi: 16.12.2023 13:36
Güncelleme Tarihi: 16.12.2023 13:36

Başkan Özel’den açıklama! CHP’DEN Saadet Partisi’ne demokrasi dayanışması

Saadet Partisi, son seçimlerde 20 milletvekili çıkardı. Bu sayı, TBMM’de grup kurabilmek için yeterliydi. Ancak Kocaeli Milletvekili Hasan Bitmez’in geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetmesi, partiyi zor durumda bıraktı. Bitmez’in vefatıyla birlikte Saadet Partisinin milletvekili sayısı 19’a düştü. Bu da TBMM’de grup kurma çoğunluğunu kaybettikleri anlamına geliyordu.

Saadet Partisinin grubunun düşmesi, muhalefet partilerinin de gündemine geldi.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Manisa’da düzenlenen CHP Gençlik Kolları İl Başkanları Toplantısı’nda konuyla ilgili açıklama yaptı.

Özel, Saadet Partisinin kürsü hakkını kaybetmemesi için bir demokrasi dayanışması yapılması gerektiğini söyledi. 

Özel, “Biz bu grubun düşmemesi gerektiğini düşünüyoruz. Tüm muhalefet partilerinin birer milletvekili ile bir demokrasi dayanışması yapmasını önerdik. Ancak bugün saat 11.00’e doğru henüz tüm partilerin bu kararı alamadığını öğrendik. Saat 11.00’de de görüşmeler başlıyordu. Kütahya Milletvekilimiz Ali Fazıl Kasap, grubumuz adına bir fedakarlık yaparak bütçe görüşmeleri boyunca Saadet Partisine katılıyor. Saadet Partisi her gün 60 dakikalık söz hakkını kullanacak.” dedi.

Özel, konuyla ilgili Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ile de görüştüğünü ve üzerilerine düşeni yapacaklarını söylediklerini dile getirdi.

Özel, “CHP kürsü hakkını, muhalefet hakkını, söz hakkını savunur. Bütçe görüşmeleri sonrasında mutlaka Saadet Partisine çeşitli katılımlar olabilecektir. O sağlanana kadar bütçe görüşmeleri boyunca kürsü haklarını kaybetmemeleri için bir milletvekilimizi Saadet Partisi grubunda görev yapmak üzere talimatlandırmış durumdayım.” diye konuştu.