Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Bankalar kazançtan kesinti yapacak: Geliri o tutarı aşan moto kuryelere vergi geliyor!

Hazine ve Makiye Bakanı Mehmet Şimşek ve ekibinin yeni bir vergi üzerinde çalıştığı öğrenildi. Aktarılanlara göre bayram sonrasında çıkması beklenen yeni bir torba yasa ile moto kuryelerden vergi alınacağı aktarıldı. Peki nasıl?

Yayın Tarihi: 13.06.2024 16:10
Güncelleme Tarihi: 13.06.2024 16:10

 Bankalar kazançtan kesinti yapacak: Geliri o tutarı aşan moto kuryelere vergi geliyor!

Hükümet, herhangi bir şirketin çalışanı olmayan moto kuryelerden vergi tahsil etmeye yönelik yeni bir adım daha atıyor. Bayram sonrası çıkarılması planlanan yeni torba yasa ile yıllık kazancı 3 milyon TL'nin altında olan moto kuryelerden vergi tahsil edileceği öğrenildi. Aktarılanlara göre moto kuryelerden bankalar aracılığıyla yüzde 15 oranında vergi alınacak. 

Pandemi döneminde artan market sipariş uygulamalarının ardından hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelen moto kuryeler, artan talep ve gelişen teknolojiyle hızla büyüyen bir sektöre öncülük etti. Pandemiden bu yana binlerce kişiye iş imkanı sağlayan bu sektör, yeni dönemde hükümetin vergi radarına takıldı. Herhangi bir şirketin çalışanı olmayan ve kendi hesabına çalışan moto kuryelerin kazancına yeni bir torba yasa ile vergi getirilmesi planlandığı öğrenildi. 

Mevcut durumda, sigortalı olarak çalışan moto kuryelerin, gelir vergisi açısından bir sorun teşkil etmediği aktarıldı. Çünkü sigortalı olarak şirketler tarafından ödenen ücretler, gelir vergisine tabi tutuluyor ve beyan ediliyor. Bu nedenle de sigortalı olarak çalışan Moto kuryelerden vergi alınması planlanmıyor. Ancak kendi hesabına çalışan moto kuryeler için aynı durum geçerli değil ve yakında kendine çalışan kuryelere vergi getirilmesi bekleniyor. 

moto kurye

Sosyal medya fenomenleri gibi artık vergi ödeyecekler! 

Yeni torba yasa taslağı, moto kuryeler için vergi düzenlemesi içeriyor. Bu düzenleme ile moto kuryeler, sosyal medya fenomenleri gibi gelir vergisi kapsamına alınacak. Ancak vergilendirme usulü basitleştirilerek belirli bir tutara kadar sadece stopaj yoluyla vergilendirilecekler. Yani basit usulde vergi uygulaması yapılıyor olacak. 

Söz konusu yeni sisteme göre Moto kuryeler, Türkiye'de kurulu bir bankada özel bir hesap açacaklar. Söz konusu hesap üzerinden tüm gelirlerini tahsil etme şartı getirecek olan yeni yasada moto kuryelerin kazançları üzerinden bankalar direkt olarak vergi kesecekler. Aktarılan kulis bilgilerine göre bankalar, bu hesaplara aktarılan tutarlardan yüzde 15 oranında gelir vergisi alacak ve ardından beyan ederek vergi dairesine ödeme yapacaklar. Böylelikle de moto kuryeler de çalışmaları karşılığında vergi ödemiş olacaklar. 

Moto kuryeler ne kadar vergi ödeyecek? 

Yıllık brüt geliri 2024 yılı için belirlenen 3 milyon TL'yi aşmayan moto kuryeler, banka tarafından yapılan yüzde 15’lik vergi kesintisi dışında beyanname vermek zorunda kalmayacak. Ancak 3 milyon TL'yi aşan kazançlar için yıllık gelir vergisi beyannamesi verilmesi gerekecek.

Söz konusu bu yeni düzenleme, aktarılan kulis bilgilerine göre 2025 yılı başından itibaren yürürlüğe giriyor olacak. Düzenlemenin, moto kuryeler için vergilendirmeyi basitleştirmesi ve daha fazla kontrol imkanı sağlaması hedefleniyor. Ancak henüz yasa Meclis’ten geçmediğinden şimdilik ne zaman vergilendirmenin başşlayacağı net değil. Ancak 2025 yılı itibarıyla yürürlüğe girmesi beklentiler arasında yer alıyor. 

Moto kuryeler için getirilen bu yeni vergi düzenlemesi, sektördeki büyüme ve gelişme hızını koruyarak, kayıt dışı gelirlerin vergilendirilmesi yolunda önemli bir adım olarak görülüyor. Hükümetin bu adımı, moto kuryelerin vergi yükümlülüklerini netleştirmesi ve sektördeki adaletin sağlanması açısından da kritik bir öneme sahip.