Balkanlardan gelen soğuk hava dalgası İstanbul'u etkisi altına alıyor

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Türkiye genelinde 72 şehir için sarı ve turuncu uyarılar yayınladı.

Balkanlardan gelen soğuk hava dalgası İstanbul'u etkisi altına alıyor

İstanbul'da, yarın şiddetli yağış ve 110 km/saat hızındaki fırtına öngörülüyor. Ayrıca, uzmanlar, sıcaklıkların birçok bölgede 6-10 derece birden düşeceğini belirtiyor. Balkanlar'dan gelen soğuk hava dalgasının etkisiyle, İstanbul'un yüksek kesimlerinde yarın ilk kar yağışının görülebileceği ifade ediliyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, Türkiye genelinde yağışlı hava etkisine girdiği ve sıcaklıkların düşeceği belirtilirken, İstanbul'a ilk kar yağışının ise Pazar günü sabah saatlerinde olabileceği bildirildi.

Hava Forum'dan yapılan açıklamaya göre, Balkanlar'dan gelen soğuk hava İstanbul'a giriş yaptı, sıcaklıklar hızla düşüyor. Yarın sabah saatlerinde karayel rüzgarıyla birlikte İstanbul'da ilk kar tanelerinin görülebileceği ifade edildi.

Özellikle Marmara ve Ege bölgelerinde ulaşımda aksamalar yaşanabileceği, İstanbul'da ise saatte 110 km'yi bulan fırtına beklendiği belirtildi. Kuvvetli yağmur ve yoğun kar yağışının etkili olacağı bölgelerde, halkın meteorolojik koşulları dikkatlice takip etmesi ve tedbirli olması gerektiği vurgulandı.