Bakanlık konut alacaklara 200.000 TL dağıtıyor! Başvuru için sadece kimlik vermeniz yeterli

Aile ve Sosyal Hizmet Bakanlığı'ndan konut alacak vatandaşların yüzünü güldürecek dev kampanya! Vatandaşa 200.000 TL prefabrik ev desteği sunulacak. İşte 200.000 TL konut desteğinin detayları...

Bakanlık konut alacaklara 200.000 TL dağıtıyor! Başvuru için sadece kimlik vermeniz yeterli

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı doğrultusunda barınma yardımları yapılmaya devam ediyor. Bakanlık afetten etkilenmiş olan vatandaşlara yönelik betonarme ev yapım yardımı, ev yapımı yardımı, bakım onarım yardımı, prefabrik ev yapımı yardımı ve afet doğrultusunda ev eşyası alımı için nakdi yardım gerçekleştirceğini açıkladı. Yardımlar kısa süre önce yapılmaya başlandı. Bakanlık ek olarak gerçekleştirdiği yardım ile ilgili detayları tek tek paylaşmaya devam ediyor. 

BAKANLIK 200.000 KONUT DESTEĞİ 

Bakanlık afet bölgesinde yaşayan vatandaşlara müjdeli haberi verdi. Afete maruz kalan vatandaşlar Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından 200.000 TL ödemelerini alabilecekler. Betonarme ev yapımı yardımı, evlerin bakım onarımı, prefabrik ev yapım yardımı ve afet doğrultusunda ev eşyası alımı için aynı ya da nakdi yardım yapılacağı açıklandı. Yapılan yardım miktarları ise vatandaşın ihtiyacına göre değişim gösteriyor. Vatandaşlar mevcut ihtiyaçlarına göre, uygun olan konut desteğine başvurda bulunabilirler. Peki hangi ihtiyaca ne kadar destek sağlanıyor?

Devlet 200 bin tl ev desteği

Lakin bakanlık tarafından paylaşılmış olan bilgiler kapsamında; ev onarımı maliyeti olarak 75 Bin TL’ye kadar, Prefabrik ev yapımı için 150 Bin TL'ye kadar ve son olarak ise betonarme ev maliyeti için 200 Bin TL’ye kadar maddi destek sağlanacağı açıklandı.

BAKANLIK 200.000 TL KONUT DESTEĞİ ŞARTLARI

Dar gelirli olan tüm vatandaşların hepsi Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilecek olan prefabrik ev desteğinden yararlanabiliyor. Ek olarak bu destekten yararlanmak için 18 yaşından büyük olmak, güncel asgari ücretin üçte birinden daha az gelir sahibi olmak ve son olarak ise tapuda tam hisseli sahip olması şartları bulunuyor.

Devlet 200 bin tl ev desteği

DEPREMZEDELERE BETONARME DESTEĞİ

Yaşanan afetten dolayı oturulmayacak derecede ki eski evlerde yaşayan vatandaşlara betonarme ev yapım yardımı, evlerin bakım onarımı, prefabrik ev yapım yardımı ve beraberinde afet doğrultusunda ev eşyası alım için nakdi ya da ayni olarak yardım yapılacağı açıklandı. Eskimiş sağlıklı bir yaşam ortamı olmayan ve rutubetli evlerde oturan vatandaşlara ev yenileme maliyeti olarak 200.000 TL destek sağlanacak. Ek olarak Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı doğrultusunda verilmiş olan yardımdan faydalanmak isteyen vatandaşların başvurularını e-Devlet sistemi üzerinden yapması gerekiyor.