Bist 100
10.643,58 3%
DOLAR
32,21 -0,22%
EURO
35,12 -0,22%
ALTIN
2.492,01 1,55%

Bakan Tunç’tan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne dair açıklamalar

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne ilişkin soruları yanıtladı. Tunç, sistemden geri dönüş olmadığını vurgulayarak, yüzde 50+1 şartının değişip değişmeyeceğinin Meclis’in takdirinde olduğunu söyledi. Tunç, Hrant Dink cinayetiyle ilgili de yeni bir soruşturma başlatıldığını duyurdu.

Yayın Tarihi: 20.11.2023 12:53
Güncelleme Tarihi: 20.11.2023 12:53

Bakan Tunç’tan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne dair açıklamalar

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, gazetecilerle bir araya geldiği basın toplantısında gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Tunç, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin millet iradesinin yürütmeye yansıdığı, Cumhuriyet’i güçlendiren ve demokrasiye en uygun bir sistem olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın geçtiğimiz günlerde 50+1 şartının değişmesi gerektiğini söyledi. Adalet Bakanı Tunç bu konuya ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 

Tunç, “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nden geriye dönüş yoktur. Bu sistem, halkın doğrudan doğruya yürütmeyi belirlediği, yasama ve yürütmenin birbirinden ayrıldığı, yargının bağımsızlığının ve tarafsızlığının sağlandığı bir sistemdir.” ifadelerini kullandı.

YÜZDE 50+1 ŞARTI DEĞİŞEBİLİR Mİ?

Tunç, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde yüzde 50+1 şartının değiştirilip değiştirilmeyeceği konusunda da konuştu.

Tunç, bu konunun yeni anayasa hedefi doğrultusunda Meclis’te tartışılabileceğini ifade etti.

Tunç, “Sürekli bir gelişim, değişim reformlarla 21 yıldan bu yana milletimizin huzurunda olduk." diyen Bakan Tunç, "Cumhurbaşkanımızın özellikle eleştiriler karşısında ifade ettiği 50+1 meselesi tabii ki Meclisimizin takdirindedir. Bu yeni anayasa hedefi doğrultusunda bunların hepsi konuşulup tartışılabilir. Meclis'te bunlar mutabakat çerçevesinde olabilecek hususlar. Yeni anayasa yazılırken değiştirilemez olanlardan sonrakiler oturulup tartışılabilir.” şeklinde konuştu.

HRANT DİNK CİNAYETİYLE İLGİLİ YENİ SORUŞTURMA

Tunç, gazetecilerin Hrant Dink cinayetiyle ilgili sorularını da yanıtladı. Tunç, cinayetin faili Ogün Samast’ın tahliye edilmesinin yargısal bir süreç olduğunu söyledi.

Tunç, “Bu konular yargısal süreçlerle ilgilidir. Değerlendirmesini yapacak olan yargı makamlarıdır. Bu cinayetin FETÖ’nün amaçları doğrultusunda işlendiği iddiasıyla yeni bir soruşturma başlatılmıştır. Bu soruşturma kapsamında azmettirenler, tetikçiler ve diğer sorumlular hakkında yargılama devam etmektedir.” Diye konuştu.