Bakan Tunç’tan AYM’ye bireysel başvuruya ilişkin açıklama

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru hakkının kaldırılacağı iddialarına sert tepki gösterdi. Bakan Tunç, “Bireysel başvuru hakkını biz getirdik. Bu hak, vatandaşın en temel haklarından biridir. Geriye dönmek diye bir durum söz konusu olamaz.” dedi.

Bakan Tunç’tan AYM’ye bireysel başvuruya ilişkin açıklama

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru hakkına ilişkin basın toplantısı düzenledi. Bakan Tunç, son günlerde bazı çevrelerden gelen AYM’ye bireysel başvurunun kaldırılması yönündeki talepleri değerlendirdi.

Bakan Tunç, AYM’ye bireysel başvurunun, 2010 yılında yapılan anayasa değişikliğiyle getirildiğini hatırlattı. Bakan Tunç, “Bireysel başvuru hakkını biz getirdik. Bu hak, vatandaşın en temel haklarından biridir. Bu hak sayesinde vatandaş, hakkını arayabiliyor, adaletin tecellisine katkı sağlıyor. Geriye dönmek diye bir durum söz konusu olamaz.” ifadelerini kullandı.

Bakan Tunç, AYM’ye bireysel başvuru hakkının, Türkiye’nin demokratikleşmesi ve hukuk devleti ilkesinin güçlenmesi için önemli bir adım olduğunu vurguladı.

Bakan Tunç, AYM’ye bireysel başvuru hakkının getirildiği 23 Eylül 2012’den bu yana 551 binden fazla başvuru yapıldığını, bunların 422 binden fazlasının sonuçlandırıldığını da sözlerine ekledi.

AYM’ye bireysel başvurunun, Yüksek Mahkeme’nin iş yükünü artırdığı konusunda çeşitli açıklamalar yapılmıştı.