Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Bakan Şimşek'ten Kredi Notu Görünümünü Yükseltmesi Sonrası S&P'ye Teşekkür

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, S&P'nin Türkiye'nin kredi notu görünümünü yükseltmesinin ardından, ekonomide atılan adımların karşılık bulduğunu söyledi. Şimşek, Orta Vadeli Program'a güvenin arttığını, programı uygulamaya devam edeceklerini belirtti.

Yayın Tarihi: 01.12.2023 15:41
Güncelleme Tarihi: 01.12.2023 15:41

Bakan Şimşek'ten Kredi Notu Görünümünü Yükseltmesi Sonrası S&P'ye Teşekkür

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P'nin Türkiye'nin kredi notu görünümünü yükseltmesine ilişkin açıklamalarda bulundu. Şimşek, paylaşım platformu olan eski adıyla Twitter yeni adıyla X'ren yaptığı paylaşımda, ekonomide atılan adımların karşılık bulduğunu, Orta Vadeli Program'a güvenin arttığını vurguladı. Şimşek, programı sabır ve kararlılıkla uygulamaya devam edeceklerini, Türkiye'yi sürdürülebilir yüksek büyüme patikasına ulaştıracaklarını kaydetti.

S&P'NİN TÜRKİYE'YE YAPTIĞI YÜKSELTMELER

S&P, geçtiğimiz cuma günü yaptığı açıklamada, Türkiye'nin kredi notu görünümünü "durağan"dan "pozitif"e yükseltti. S&P, Türkiye'nin kredi notunu ise "B+" olarak teyit etti. S&P, Türkiye'nin ekonomik büyümesinin beklentilerin üzerinde olduğunu, cari açığın azaldığını, mali disiplinin korunduğunu, enflasyonun düşüş eğilimine girdiğini belirtti. S&P, Türkiye'nin kredi notunu gelecek yıl içinde yükseltebileceğini de ifade etti.