Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Bakan Göktaş, Şırnak’ta çocukların ve kadınların yüzünü güldürdü

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, Şırnak ziyaretinde hem çocuklarla hem de kadınlarla vakit geçirdi. Bakan Göktaş, çocuklarla oynadığı oyunlarda eğlendi, kadın girişimcilerin başarı hikayelerini dinledi.

Yayın Tarihi: 08.12.2023 11:22
Güncelleme Tarihi: 08.12.2023 11:22

Bakan Göktaş, Şırnak’ta çocukların ve kadınların yüzünü güldürdü

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, Şırnak’ta Aile Destek Merkezi (ADEM) açılışının ardından merkezdeki çocuklarla buluştu. "4-6 Yaş Değerler Eğitim Sınıfı"ndaki çocukları ziyaret eden Göktaş, onlarla yakından ilgilendi.

Bakan Göktaş, çocukların sıralı düşünme, dikkat-konsantrasyon, ince motor becerileri ve görsel algılarının geliştirilmesine yönelik oynadıkları “Hızlı Bardak” oyununa katıldı. Oyun sırasında çocuklarla şakalaşan Göktaş, onlara hediyeler verdi.

KADIN GİRİŞİMCİLERİN YANINDAYIZ

Göktaş, daha sonra kentteki kadın girişimcilerle bir araya geldi. Şırnak Kadıneli Üretim ve İşletme Kooperatifi’nde kadın girişimcilerle buluşan Bakan Göktaş, çalışmalarına ilişkin bilgi aldı, taleplerini dinledi.

Girişimci kadınlardan gelen taleplerin yerine getirilmesine yönelik talimatlar veren Göktaş, ziyaret ettiği her şehirde kadın girişimcilerle bir araya geldiğini söyledi.

Girişimci kadınların gayretlerinin, genç kızlar için de önemli bir örnek oluşturduğunu ifade eden Göktaş, “Kadın elinin değdiği her yer çok daha üretken ve verimli oluyor.” dedi.

Göktaş, tekstil atölyesi, lokanta ve güzellik salonuna kadar çeşitli alanlarda işletme sahibi kadınlarla da sohbet etti.

Genç bir girişimcinin üniversite eğitimine devam ettiğini belirtmesi üzerine Göktaş, eğitimin önemine vurgu yaparak, kendisinin de üniversitede okuduğu dönemde çalıştığını anlattı.

ŞIRNAK PİLOT İL

Aile Destek Merkezleri konusunda Şırnak’ın pilot il seçildiğini ifade eden Göktaş, bugüne kadar kentte 23 merkezi açtıklarına dikkati çekti.

Söz konusu merkezlerde, ebeveynlik rehberliği, çocuk gelişimi, aile danışmanlığı eğitim programlarıyla önemli sosyal destek sağlandığını vurgulayan Bakan Göktaş, şu açıklamalarda bulundu:

“"ADEM'lerde bir taraftan verilen sanatsal ve mesleki kurslarla kadınların iş becerileri ve yetenekleri geliştirilirken diğer taraftan çocuklar da gündüz bakım hizmeti alabiliyor. Bu bakımdan ADEM'lerde hem annelerin mesleki gelişimleri sağlanıyor hem de çocukları için güvenli ortam oluşuyor. Merkezlerimiz kadınların toplumsal hayata katılımlarına, yeteneklerini fark etmelerine ve bu alanda güçlenmelerine büyük katkı sağlıyor.”