Asgari ücretliye Pazartesi müjdesi! 600 doların üzerine çıkacak

7 milyon asgari ücretliyi yakından ilgilendiren çalışmalarda, her iki tarafında mutlu olacağı bir rakamın ön görüldüğü Bakan Işıkhan tarafından geçtiğimiz günlerde açıklandı. Peki asgari ücret zammı ne kadar olacak?

Asgari ücretliye Pazartesi müjdesi! 600 doların üzerine çıkacak

Asgari ücret zammı 2024 yılında ne kadar olacak? sorusunun yanıtı meclisin açıldığı tarih olan 1 Ekim itibari ile sorulmaya başlandı. Meclis açılması sonrasında ekonomini yakından ilgilendiren çalışmalarını başlatmış bulunurken, asgari ücretli de her maaş alan birey gibi zam 2024 konusunu merak ediyor. Asgari ücretliye yapılması planlanan zam oranı ile alakalı çalışmalar başlamış bulunuyor. 7 milyon asgari ücretliyi yakından ilgilendiren çalışmalarda, her iki tarafında mutlu olacağı bir rakamın ön görüldüğü Bakan Işıkhan tarafından geçtiğimiz günlerde açıklandı. Peki asgari ücret zammı ne kadar olacak? 

Her sene asgari ücret zammı çalışmaları Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından belirlenmektedir. Geçtiğimiz hafta Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantılarının ne zaman başlayacağı konusunda açıklama yapılmıştı. Aralık ayında toplanması beklenen Kurul, yeni yıl asgari ücretini belirleyecek. Hükümet, işçi ve işveren arasında pazarlıkların sağlanacağı asgari ücret zammı 2024 konusunda devletimiz enflasyon vurgusunu öne çıkartırken Bakan Işıkhan, hiçbir vatandaşın enflasyon karşısında ezilmeyeceğini açıklamış bulunuyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan Ocak 2024 zammı konusunda yaptığı açıklamada Herkesin mutabık olduğu bir fiyatta anlaşma sağlanacağını belirtti. Bakan Işıkhan, sadece asgari ücretli değil memuru, emekliyi ve işçiyi hiçbir şekilde enflasyon karşısında ezdirmeyeceklerini belirterek, senelerdir bu konuda taviz verilmediğini de sözlerine ekledi.

ASGARİ ÜCRET NASIL BELİRLENECEK?

Asgari ücrete geçtiğimiz senelerde sadece Ocak ayında belirlenen oranlar kapsamında zam almaktaydı. Ancak son 2 senedir enflasyon oranlarının artış göstermesi sebebiyle Ocak zammına ek Temmuz ara zammı da eklenmişti. Asgari ücretin belirlenmesinde masaya gelecek birçok kriter olması bekleniyor. İşsizlik maaşı, sosyal yardımlar, GSS primleri gibi birçok kişiyi ilgilendiren ödemeler de asgari ücret zammı oranında artış gösterecek.

td

Asgari ücret zammından sadece 7 milyon asgari ücretli değil yukarıda bahsi geçen konular içerisinde yer alan bireyde etkilenecek. Asgari ücretin belirlenmesi için masada birkaç konunun konuşulması bekleniyor. Ilk sırada enflasyon oranı yer alırken asgari ücret zammının, Ocak ayı başında açıklanacak olan Aralık enflasyonu dahil en az 6 aylık enflasyon oranında arttırılması bekleniyor. Yapılan hesaplamalarda asgari ücrete en az %38 zam yapılacağı ortaya çıkmış bulunuyor.

ASGARİ ÜCRETE REFAH PAYI ZAMMI OLACAK MI?

Asgari ücretliye yapılacak olan enflasyon zammı sadece alım gücü konusunda etkin olacağı biliniyor. İşte hal bu iken asgari ücrete refah payının da eklenmesi bekleniyor. Asgari ücretliye refah Payı hesaplamaları ise büyüme oranı ile paralel olarak hesaplanmaktadır. 2023 yılının içerisinde %5,5 olarak belirlenen büyüme hedefi asgari ücrete%5,5 refah payı olarak geri döneceği bekleniyor.

tl

ASGARİ ÜCRETLİ VERGİ DİLİMİNE DAHİL OLACAK MI?

Belirli bir maaşın üzerinde olan bireyden kesilen vergi dilimine asgari ücretlinin dahil olmaması adına düzenlemelerin yapılacağı Bakan Işıkhan tarafından açıklanırken, asgari ücretlerin gelir vergisi %15'e sabitleneceği tahmin ediliyor. Yani asgari ücretli çalışana ödenecek maaşta vergi kaynaklı bir düşüş olmaması sağlanacak.

ASGARİ ÜCRET ZAMMI SOSYAL YARDIMLARI ETKİLEYECEK

2024 Ocak ayı için belirlenen asgari ücret zammının sosyal yardımlar konusunda da önemli bir faktör olduğu biliniyor. Birçok sosyal yardım asgari ücret zammı oranında zam alacakken, asgari ücret arttıkça sosyal yardımdan faydalanacak birey sayısı da o kadar artacak. Çünkü sosyal yardımların birçoğunda başvuru kriteri Asgari ücretin %40'ından az gelir olarak biliniyor.

Asgari ücret 2024 Ocak zammı ile alakalı uzmanlar tahminlerini de yapmış bulunuyor. OVP ve Merkez Bankası'nın tahminleri çerçevesinde yıl sonu enflasyon oranı öngörüsü yüzde 68 beklentisinde. Yani son 6 aylık Enflasyonun ise %38'e yakın olacağı tahmin ediliyor. Şu anda net asgari ücret 11402 TL olarak ödeniyor. Memurlara yapılacak olan maaş artışı %50 olarak şekillenirken bu oran baz alındığında asgari ücretlinin maaşı 17.133'ye çıkıyor. Eğer ki refah Payı olmadan sadece 6 aylık enflasyona göre bu artış sağlanırsa, asgari ücret net olarak 15.735 TL olarak ödenecek. Ancak yukarıda da bahsettiğimiz gibi asgari ücretliye enflasyon oranında yapılan zam; sadece enflasyon karşısında ezilmemesi anlamına gelirken, refah payı ile birlikte bu oranın %50'ye çıkartılması olası gibi duruyor.

Hükümet tarafından henüz net bir açıklama yapılmasa da yeni asgari ücretin 17.000 TL üzerine çıkacağı öngörülüyor

TÜRK-İŞ HESAPLADI

Komisyonda yer alan Türk-İŞ bir çalışanın yaşam maliyetini geçtiğimiz günlerde yaptığı hesaplamalarda 17.803 TL olarak açıklamış bulunuyor. Türk-İŞ asgari ücret tespit masasında yer alacağı bilinirken pazarlıkta ilk olarak 17.800 TL'den giriş yapacağı tahmin ediliyor. Bu da asgari ücrete %50'den fazla zam anlamına geliyor.

ASGARİ ÜCRETER ARA ZAM OLACAK MI?

Geçtiğimiz günlerde TRT Ankara haber müdürü tarafından ortaya atılan iddialarda asgari ücretliye Temmuz ayında zam yapılmayacağı belirtilmişti. Geçtiğimiz Temmuz ayında zamlı olarak alınan asgari ücretin bir sonraki Temmuz ayında zamlanmayacağı konuşulsa da hükümet tarafından konu ile alakalı bir açıklama yok. Yıllık enflasyon oranlarını göre 2024 Temmuz ayında da zam yapılıp yapılmayacağı İlerleyen zamanlarda açıklanacak