Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Asgari ücret zammında ŞOK detay! O rakam önerisine VETO 'Masadan Kalkarız'

31 Aralık'a kadar açıklaması yapılacak olan asgari ücret zammı ile alakalı spekülasyonlar devam ediyor. Açlık sınırının altında bulunan asgari ücretin yeni yıl itibari ile bu sınırın üzerinde olacağı ön görülüyor.

Yayın Tarihi: 08.12.2023 13:11
Güncelleme Tarihi: 08.12.2023 13:11

Asgari ücret zammında ŞOK detay! O rakam önerisine VETO 'Masadan Kalkarız'

1 Aralık'ya yapılması planlanan ilk asgari ücret toplantısı için komisyonun toplanacağı yeni tarih 11 Aralık olarak belirtildi. Aralık ayı boyunca her hafta Pazartesi günü toplanacak Asgari Ücret Tespit Komisyonu 2.toplantıda zam kararı verilmemesi durumunda son toplantısını 25 Aralık'ta gerçekleştirecek ve bu toplantı akabinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'a talepler iletilecek. 31 Aralık'a kadar açıklaması yapılacak olan asgari ücret zammı ile alakalı spekülasyonlar devam ediyor. Açlık sınırının altında bulunan asgari ücretin yeni yıl itibari ile bu sınırın üzerinde olacağı ön görülüyor. Devreye giren sendikalar, asgari ücret zammını en tavan noktadan yapılması için çalışmalarını sürdürüyor.

TÜRK-İŞ ASGARİ ÜCRET AÇIKLAMASI

11 Aralık öncesinde gözler TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay'a çevrilmiş iken geçtiğimiz gün yaptığı açıklamalar da zam oranı açıkladığı iddiaları gündeme çıkmıştı. İddialar sonrasında zam rakamı belirtmedi gibi belirten Atalay, olasılıkları değerlendirdiğini belirtmişti.

ASGARİ

Pazartesi günü başlayacak olan komisyon toplantısında 2 kadın, 2 erkek asgari ücretli işçinin de olacağını açıklayan TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay, kendisine yöneltilen soruları ivedilikle cevapladı. Hükümet tarafının teklifini görmeden rakam konuşmayacaklarını açıklayan Atalay, kendisine sorulan açlık sınırında zam sunulursa ne yaparsınız? sorusunun cevabı olarak herkesi şaşırtan açıklama yaptı.

Hükümetin 14.000 TL zam oranını toplantıda sunması durumunda ne yapacakları sorusuna karşılık Atalay, “O zaman masadan kalkarız. Öyle şey olmaz” dedi. Bu rakamın yüzde 25 zam olduğu açıklamasını yapan başkan, enflasyon oranının altında bir rakamın kabul edilemez olduğunu vurgularken, enflasyona ek refah payı ödemesinin de eklenmesi gerekliliğini hatırlattı. Başkan Atalay, 2024 yılında tek zam açıklamasına istinaden de asgari ücret zam oranının tavan rakamlardan başlaması gerekliliğini sözlerin ekledi. Bakan Atalay bu kapsamda yılsonuna kadar geçimi sağlayacak bir artış yapılması konusunda istikrarlı tavır sergileyeceklerini sözlerine ekleyerek açıklamasını bitirdi.