Bist 100
9.374,2 0%
DOLAR
31,1 0,18%
EURO
33,7 0,16%
ALTIN
2.022,62 0,01%

Asgari ücret zammı ile ödemeler yükselecekti! GSS prim borçlarına BÜYÜK AF! O tarihten önceki borçlar yok olacak

GSS prim affı yasa tasarısının TBMM tarafından kabul edilmesi durumunda GSS prim borçları affı çıkacak. Yeni yılda asgari ücret artış oranında zamlanacak olan GSS primlerine gelecek aftan milyonlarca kişi faydalanacak.

Yayın Tarihi: 30.11.2023 13:48
Güncelleme Tarihi: 30.11.2023 13:48

Asgari ücret zammı ile ödemeler yükselecekti! GSS prim borçlarına BÜYÜK AF! O tarihten önceki borçlar yok olacak

Yılbaşından sonra asgari ücret kadar artması beklenen borçlara af geliyor. Meclise sunulması sonrasında sadece onaya kalan 80 maddelik teklifin içinde büyük af yasasının da olduğu açıklandı. Yasa tasarısının TBMM tarafından kabul edilmesi durumunda GSS prim borçları affı çıkacak. Yeni yılda asgari ücret artış oranında zamlanacak olan GSS primlerine gelecek aftan milyonlarca kişi faydalanacak. 

Meclise sunulan uzun zamandır merakla beslenen torba yasadan milyonlarca kişi faydalanacak. 80 maddelik torba yasanın içinde en dikkat çekeni genel sağlık sigortası (GSS) prim borçlarına af olurken, torba yasa teklifindeki 54. maddede yer alan GSS prim borçlularına af yasasının yeni yılda onaylanması bekleniyor

GSS AFFINDAN KİMLER FAYDALANACAK

Yeni yılda onaylanması beklenen GSS prim borcundan 1 Ocak 2014 tarihi öncesinde borcu olan birey faydalanacak. GSS prim affının kapsamı da merak ediliyor. Af kapsamı ile alakalı yapılan açıklamada ödenmemiş GSS primleri ile gecikme cezası ve gecikme zammının tümü silinecek

rtl

GSS PRİMLERİ KAÇ PARA ÖDENİYOR

Her sene asgari ücrete yapılan zam oranında GSS primi artış göstermektedir. Aylık 420 lira olan prim ödeme tutarı yıllık 4802 liraya denk gelmektedir. 2024 yılında da asgari ücrete yapılacak olan zam oranında GSS primleri yükselecektir.

AF NE ZAMAN GELECEK?

Meclise ulaşan GSS prim affı TBMM tarafından onay alması durumunda Resmi Gazete'de yayınlanması ile birlikte yasalaşacak.

tl

MİLYONLARCA KİŞİ FAYDALANACAK?

Yeni yılda onay alması beklenen GSS Prim affının onay alması çok sayıda bireyi yakından ilgilendirecek. Yapılacak düzenlemenin akabinde milyonlarca vatandaş yeni yıla sıfır borç ile gireceği tahmin ediliyor.

GSS PRİM BORC ÖDENMEDİĞİ DURUMLARDA NE OLUYOR

GSS prim borçlarının ödenmemesi durumunda SGK tarafından haciz ya da icra kapsamında prim borçları talep edilebilmektedir. Diğer bir taraftan da GSS primi ödenmeyen bireyin sağlık hizmetleri kapsamında acil servis muayene ya da tedavi olmaları olanaksızlaşmaktadır. GSS prim borcu ödendiği durumda ise devlet hastanelerin tüm imkanlarından faydalanmak mümkün olmaktadır.