Bist 100
9.374,2 0%
DOLAR
31,1 0,19%
EURO
33,69 0,15%
ALTIN
2.021,82 -0,03%

Asgari ücret toplantısı ne zaman yapılacak? Saat kaçta? Bugün var mı? yok mu?

Bugün gözler asgari ücret toplantısı saat kaçta? sorusunu yanıtına çevrilmişken, yeni asgari ücrete karar verilmesi için düzenlenecek olan ilk asgari ücret toplantısı hakkında son dakika gelişmeler mevcut.

Yayın Tarihi: 01.12.2023 13:05
Güncelleme Tarihi: 01.12.2023 13:05

Asgari ücret toplantısı ne zaman yapılacak? Saat kaçta? Bugün var mı? yok mu?

Bugün gözler asgari ücret toplantısı saat kaçta? sorusunu yanıtına çevrilmişken görüşmelerin tamamlanması ve yeni asgari ücrete karar verilmesi için düzenlenecek olan ilk asgari ücret toplantısı hakkında son dakika gelişmeler mevcut. TİSK, TÜRK-İŞ ve hükümet temsilcilerinin bir araya geleceği asgari ücret tespit Komisyonu toplantısında işçi ve işverenin talepleri göz önünde bulundurulacak iken işte Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantı tarihi. Peki asgari ücret toplantısı ne zaman? saat kaçta?

Geçtiğimiz hafta Asgari Ücret Tespit Komisyonunun 1 Aralık'ta toplanacağı açıklanmıştı. Ay içerisinde 4 kere toplanması beklenen Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun kararı merakla bekleniyor. 2023 senesinde 2. zammını alan asgari ücret 11.402 TL olarak yılın ikinci yarısı ödenirken, Ocak ayı asgari ücret zammı ne kadar olacak? sorusunun yanıtları ile birlikte ilk asgari ücret toplantısı ne zaman? sorusu da araştırılıyor.

RL

ASGARİ ÜCRET TOPLANTISI NE ZAMAN SAAT KAÇTA

2024 Ocak asgari ücret zam oranlarının belirlenmesi üzerine Asgari Ücret Tespit Komisyonu 1 Aralık'ta toplanacaktı. Ancak son dakika Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan tarafından yapılan Açıklama ile komisyon ilk toplantısını 11 Aralık'ta yapacağını belirtti. Yapılan açıklamaya göre asgari ücret tespit Komisyonu üyeleri 11 Aralık Pazartesi günü bir araya gelerek ilk değerlendirmelerini yapacak.

TÜRK-İŞ'TEN ASGARİ ÜCRET AÇIKLAMASI

Asgari Ücret Tespit Komisyonu üyeleri ile alakalı açıklama yapan Türk-iş başkanı Atalay, bu sene işçi heyetinde bir sağlık işçisi, bir kasiyer ve Taşeron işçinin yer alacağını açıklarken zamlar konusunda işçilerin de payının olacağını belirtti. Sosyal ve Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan'da asgari ücret görüşmeleri ile alakalı geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamalarda her iki tarafı memnun edecek bir görüşme gerçekleştireceklerini belirtmişti

TL

ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLACAK?

Aralık ayının sonunda açıklanması beklenen asgari ücret zammı belirlenirken piyasa şartları, rekabet ortamı ve istihdamın korunmasına göre birçok veri göz önünde bulundurulacak. Bu verilerin yanı sıra 6 aylık enflasyon rakamı Asgari Ücret konusunda belirleyici faktör olarak öne çıkacak. Bu kapsamda geçtiğimiz dönemlerde yapılan zam oranlarına bakılacak olunursa asgari ücret zammını 6 aylık enflasyon rakamlarının üzerinde seyredeceği öngörülüyor