Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Asgari ücret masasında kadınlar işçi ve işverenleri bir araya getirdi! 2024 Ocak zammı ne olacak?

Asgari ücret Ocak 2024 zam mı merakla bekleniyor. asgari ücret yeni yılda ne kadar olacak? Asgari Ücret Tespit Komisyonu kimlerden oluşacak?

Yayın Tarihi: 17.11.2023 13:23
Güncelleme Tarihi: 17.11.2023 13:23

Asgari ücret masasında kadınlar işçi ve işverenleri bir araya getirdi! 2024 Ocak zammı ne olacak?

Asgari ücret Ocak 2024 zam mı merakla bekleniyor. Geçtiğimiz sene Asgari Ücret Teespit Komisyonu Aralık ayının ilk haftası ilk asgari ücret zammı toplantısını gerçekleştirmişti. Bu sene de aynı tarih aralığında Asgari Ücret Tespit Komisyonunun toplanacağı tahmin ediliyor. 2024 yılında ödenecek olan asgari ücreti belirlemek için toplanan komisyonda bu sene itibarıyla bazı yenilikler yaşanacağı açıklanmış bulunuyor. 

Farklı meslek kollarından işçilerin de yer alacağı asgari ücret tespit komisyonunda Diğer taraftan kadınların da yer alması heyecanlandırıyor. Asgari ücret tespit komisyonunda işçi ve işveren temsilcilerinin yer almasını yanı sıra kadınların da asgari ücret masasında yer alması yaşanan bir ilk olarak kabul ediliyor. Bilindiği üzere komisyonda 5'er işçi, işveren ve devlet temsilcisi yer alıyor. Devlet tarafını Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı,  Hazine ve Maliye Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı kalkınma ajansları Genel Müdürlüğü temsil ederken işçi tarafını ise Türk İş, TİSK temsil ediyor.

ASGARİZAM

ASGARİ ÜCRET TESPİTİNDE BİR İLK

Ülkemizde yaklaşık olarak çalışan 18 milyon SGK'lının 7 milyona yakını Asgari ücretli olmakta. Asgari ücret zammından sadece asgari ücretli faydalanmamakta. Zam kapsamında GSS primleri, isteğe bağlı sigorta primleri, evde çalışanlar, işsizlik sigortası alanlara kadar birçok kişi etkileniyor 

ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLACAK?

2023 yılı Temmuz ayında asgari ücrete yapılan zam sonrasında; 8.506 TL'den 11.402 TL'ye çıkartılmıştı. Toplam 15 kişiden oluşan asgari ücret tespit komisyonunda bir ilk yaşanacağı belirtilmiş bulunuyor. Bu yıl 15 kişinin haricinde meslek kollarından 4 Asgari ücretli çalışan da tespit komisyonunda yer alacak. Garson, akaryakıt pompacısı, berber ve kasap gibi farklı mesleklerden yer alacak olan 4 üye, bir sendikacı ile sendikalı olmayan bireylerden seçilecek. Bu bireyler içerisinde kadınlar da olacak. 

Asgari ücretin belirlenmesinde ekonomik veriler, enflasyon, rekabet gücü, gelir dağılımı, büyüme gibi kriterler göz önünde bulunduruluyor. Asgari ücret oy çokluğu ile belirleniyor. Asgari ücreti tespit komisyonu'nun çalışmaları kasım ayı sonu ya da Aralık ayının başında başlayacak iken Aralık sonuna kadar süre gelen toplantılar akabinde asgari ücret 2024 zam mı belirlenmesi bekleniyor. 

Asgari ücret masasında kadınların yer alması Türkiye'de kadın istihdamının arttırılması adına atılan bir hareket olarak değerlendiriliyor. Kadınların iş hayatında söz sahibi olması, ekonomik ve sosyal açıdan hak sahibi olması kadın istihdamı sayesinde sağlanıyor