Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Asgari ücret 2024 zam pazarlığında kritik dakikalar! Dikkat çeken detay 'Bölgesel asgari ücret'

Bugün 14.00 itibari ile başlayacak olan asgari ücret toplantısında bölgesel asgari ücret konusuna da değinileceği düşünülüyor. İş yüküne göre değil de yaşanılan bölgenin imkanına göre asgari ücretin değiştirilmesi bölgesel asgari ücret olarak biliniyor.

Yayın Tarihi: 11.12.2023 12:53
Güncelleme Tarihi: 11.12.2023 12:53

Asgari ücret 2024 zam pazarlığında kritik dakikalar! Dikkat çeken detay 'Bölgesel asgari ücret'

Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısı bugün saat 14.00 itibari ile başlayacak. Kasım ayında yapılan açıklama ile asgari ücret belirleme toplantılarının 1 Aralık'ta başlayacağı belirtilmişti. 1 Aralık sabahı düzenlenen açıklama sonrasında toplantının ertelendiği ve 11 Aralık'ta yapılacağı belirtilmişti. İşte kritik gün geldi çattı. Asgari Ücret Tespit Komisyonu bugün saat 14.00 itibari ile toplanacak. İşveren, işçi ve hükümet temsilcileri ve sendikaları bir araya getirecek olan kritik ilk toplantıda teklifler değerlendirilecek.

2024 Ocak ayı asgari ücret zammının görüşülmesi için başlayacak olan toplantı öncesinde akıllarda bir soru 'Asgari ücret 2024'te ne kadar olacak? Merakla beklenen asgari ücret zammı ile alakalı uzmanlar da son dakika gelişmeleri ile birlikte hesaplamalarını ve tahminlerini sunmaya devam ediyor

ASGARİ ÜCRETE REFAH PAYI ZAMMI OLACAK MI?

Asgari ücret zammı görüşmelerinde ilk toplantıda sunulacak olan talepler doğrultusunda milyonlarca vatandaş gelişmeleri yakından takip ederken, enflasyon rakamına ek olarak refah payının eklenip eklenmeyeceği merak ediliyor. Geçmiş dönemlere baktığımızda ise asgari ücrete yapılan zamların, enflasyon oranına ek olarak refah payının da eklenmesi ile nihayete erdirildiği biliniyor. 2024 yılında asgari ücrete tek zam hesapları yapılırken, 1 sene boyunca geçerli zam için her iki tarafı da memnun edecek gelişmelerin yaşanması gerekiyor. Bu kapsamda uzman hesaplamalarına göre asgari ücret zammının 2024 yılında 11402 TL'nin artı yüzde 45-50'si olabileceği varsayımları üzerinde duruluyor.

zam

ASGARİ ÜCRETE TEK ZAM

Asgari ücret zammı 2024 ile alakalı olarak geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarına göre Temmuz ayında ara zam yapılmayacağı belirtilmişti. Ancak bu durumun, enflasyonun düşük seyretmesi durumunda geçerli olması bekleniyor. 2023 yılı ikinci yarısındaki enflasyon artışının tekerrür etmesi durumunda asgari ücretlinin mağdur olmaması adına zam yapılacağı da belirtilmiş bulunuyor.

 5 işçi, 5 işveren ve 5 hükümet temsilcisini bir araya getiren Asgari Ücret Tespit Komisyonu ilk toplantısı akabinde uzlaşı sağlayabilmek adına 3 toplantı daha düzenleyeceği biliniyor. En son Cumhurbaşkanına sunulacak olan talepler değerlendirilip asgari ücret zammı 2024 açıklanacak.

tll

KOMİSYONDA DEĞİŞİKLİK

Asgari ücret komisyonunda bu sene üyelerde bir takım değişiklikler yer alacak. 5 kişilik TÜRK-İŞ heyetinde ilk kez 4 işçi birden yer alacak. Bu kapsamda Kasiyer, sağlık çalışanı, enerji işçisi ve karayollarında çalışan bir taşeron işçi de asgari ücret zammı belirlenmesinde söz sahibi olacak iken, işçi tarafında yer alacak.

BÖLGESEL ASGARİ ÜCRET GÜNDEMDE

TÜİK verilerine göre Kasım ayında enflasyon yüzde 3.28 artış gösterdi. Uzmanlar bölgesel asgari ücret konusunda da uyarılarda bulunuyor. İşe göre değil de bölgeye göre asgari ücret değişikliğinin olabileceği ön görülse de hükümet bu zamma olumlu bakmıyor

BÖLGESEL ASGARİ ÜCRET NEDİR?

Bİr süredir gündemde olan bölgesel asgari ücret, iş yüküne göre zam yapılması değil de asgari ücret oranlarının bölgesel farklılıklar esas alınarak belirlenmesi yöntemidir. Yani diğer bir deyişle bölgeler arasında ekonomi farkına göre asgari ücret miktarının belirlenmesidir. Ancak bu çalışma ülkemizde ön görülen bir uygulama değildir.