Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Apple’dan RCS desteği! 2024’te kullanıma sunulacak!

Apple, uzun bir süredir beklenen bir gelişmeye imza atarak İOS kullanıcılarının Android kullanıcılarıyla iletişim kurarken yaşadığı 'yeşil baloncuk' problemini bitirecek bir destek kullanıma sunacak. İşte konuya ilişkin merak edilen her şey...

Yayın Tarihi: 18.11.2023 20:01
Güncelleme Tarihi: 18.11.2023 20:01

Apple’dan RCS desteği! 2024’te kullanıma sunulacak!

iPhone kullanıcılarının Android telefonlarla iletişim kurarken yaşadığı yeşil balon-mavi balon ayrımı yakında sona eriyor. Apple, uzun bir zamandır kaçındığı RCS mesajlaşma özelliğini destekleyeceğini doğruladı. Bu özellik, Android cihazlardan gelen mesajların Apple'ın Mesajlar uygulamasında artık yeşil görünmeyeceği anlamına gelmiyor. Bu durum, iPhone'lardan Android cihazlara iletilen metinlerin daha yeni zengin iletişim hizmetleri protokolünü destekleyeceği, yani eski SMS (ve MMS) sisteminden geçmek zorunda kalmayacakları anlamına geliyor.

Apple, konuya ilişkin yaptığı duyuruda "RCS evrensel profilinin SMS ya da MMS'e göre daha iyi bir beraberlik tecrübesi sağlayacağına inanıyoruz" açıklamasında bulundu.

iphone

İMESSAGE İLE BERABER ÇALIŞACAK

Bu özellik, Apple kullanıcıları için en iyi ve en güvenli mesajlaşma deneyimi olmayı sürdüren iMessage ile beraber çalışacak. RCS'de olmayan sesli notların yazılımı ve Check In gibi yeni özelliklerle iMessage, Android'deki varsayılan metin mesajlaşma uygulamalarını geride bırakabilir. Bu durum, ayrıca, konuşma balonlarının renklerinde herhangi bir değişiklik olmayabileceği anlamına geliyor.

Google uzun zamandır Apple'ı RCS'yi desteklemediği için eleştiriyordu. Ayrıca, iPhone ile Android cihazlar arasındaki mesajlaşma özelliğinin çok eski olduğunu ve hatta çağrı cihazı kullanmanın daha iyi olabileceğini belirtiyordu. RCS özelliği ile Android ve iOS cihazları arasındaki SMS’e göre mesajlar daha güvenli olacak ve ayrıca fotoğraflar ve videolar daha yüksek kalitede paylaşılabilecek.