Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Apple'a 25 milyon dolar tazminat ödeme cezası verildi!

Apple, kullanıcıların ve maksimum 5 aile üyesinin satın aldıkları uygulamalara, müziklere, filmlere, televizyon show’larına ve kitaplara erişimi paylaşmalarına imkân veren Aile Paylaşımı özelliğiyle ilgili toplu bir davayı çözme konusunda 25 milyon dolar tazminat ödemeyi kabul etti.

Yayın Tarihi: 16.12.2023 11:23
Güncelleme Tarihi: 16.12.2023 11:23

Apple'a 25 milyon dolar tazminat ödeme cezası verildi!

Apple’ın Aile Paylaşımı nedeniyle 25 milyon dolarlık tazminat ödeme kararı çıktı. Öncelikle 2019 yılında açılan davada, Apple'ın Aile Paylaşımı özelliğinin uygulama aboneliklerini paylaşma konusunda kullanılabileceği konusunda yanlış beyanda bulunduğu iddia ediliyordu.

Dava, Apple'ın herhangi bir yanıltıcı yanlış beyanda bulunduğunu reddettiğini ve bütün kabahat iddialarını reddettiğini söylüyor. Anlaşma davasında, "Apple, bu davayı savunmayı sürdürmenin maliyetli olacağı neticesine varmıştır. Şirket, bu anlaşmayı herhangi bir şekilde, bir hata, sorumluluk ya da kabahati kabul etmeksizin imzalamaktadır” ifadeleri yer aldı.

Davaya yönelik mahkeme belgeleri, Apple'ın Aile Paylaşımı'nı desteklemeyen uygulamalarda Aile Paylaşımı'nı bir seçenek şeklinde tanıttığını öne sürüyor. Mahkeme belgesinde, “Şirket uygulamalarının git gide yükselen bir yüzdesini meydana getiren abonelik altyapılı uygulamaların büyük çoğunluğu, belirlenen aile üyeleri ile paylaşılamaz. Bu uygulamalara sadece uygulamayı indiren ve bir abonelik oluşturan bireysel kullanıcı erişebilir. Fakat bu uygulamaların tamamı veya neredeyse tamamı, 30 Ocak 2019 tarihine kadar açılış sayfalarında Aile Paylaşımını destekledikleri belirtilmiştir” denildi.

apple

SON TARİH 1 MART 2024

Dava, Apple'ın abonelik altyapılı uygulamaların Aile Paylaşımını desteklemediğinin bilincinde olduğunu, fakat yine de söz konusu uygulamalara Aile Paylaşımı için bir reklam eklediğini öne sürüyor. Mahkeme belgesinde çok sayıda tüketicinin Aile Paylaşımı için makul olduğuna inanarak abonelik altyapılı uygulamaları indirdiği, fakat ödeme yapılmasının ardından bu uygulamaların makul olmadığını öğrendikleri belirtildi.

ABD'de ikamet eden ve 21 Haziran 2015-30 Ocak 2019 tarihlerinde minimum bir kullanıcıyla beraber Aile Paylaşımı grubuna kaydolan ve bu sürede App Store'dan bir uygulama aboneliği satın alanlar ödeme almaya hak kazanabilecek. Uygun sınıf üyelerine bu hafta bir mail gönderilecek.

Hak talebinde bulunan her bir kullanıcı 30 dolar almaya hak kazanacak. Fakat bu miktar kaç kişinin hak talebinde bulunduğuna bağlı olarak değişebilecek. Bununla birlikte, ödeme her bir kullanıcı için 50 doları geçmeyecek ve uzlaşmadan 10 milyon dolarlık avukatlık ücretlerine gidecek.

Uygun kullanıcıların talepte bulunmak için 1 Mart 2024’e kadar zamanları bulunuyor. Nihai onay duruşmasının 2 Nisan 2024 tarihinde gerçekleştirilmesi öngörülüyor.