Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Antalya’da hasret edilen meyvenin yüzde 20’si Almanya’ya ihraç ediliyor! O meyvenin hem yurt içinde hem yurtdışında alıcısı hazır

Hasatına başlamış olan Finike portakalının ’si Almanya ihraç ediliyor. Erken hasata başlayan Finike portakalının hem yurt içinde hem de yurt dışına alıcısı hazır.

Yayın Tarihi: 08.12.2023 14:25
Güncelleme Tarihi: 08.12.2023 14:25

Antalya’da hasret edilen meyvenin yüzde 20’si Almanya’ya ihraç ediliyor! O meyvenin hem yurt içinde hem yurtdışında alıcısı hazır

Antalya’da bu yıl içerisinde hava koşulları sebebiyle erken hasat edilmek zorunda kalınan Finike portakalı, yurtiçi pazarının yanı sıra yurtdışına da ihraç ediliyor. Hasatı yapılan Finike portakalının %20’si Almanya’ya ihraç ediliyor. 

finike portakalı

HASATINA ERKEN BAŞLANDI  

Aroması ve tadıyla damakta ayrı bir lezzet uyandıran Finike portakalının bu yıl içersinde Akdeniz bölgesindeki uygun olmayan hava şartları sebebiyle hasatına erken başlandı. Havanın durumuna göre günlük 300 ila 500 ton arası toplanan portakalın hasatı ise mayıs ayına kadar sürecek. Bahçelerden kasalar yardımıyla traktörlere yüklenen Finike portakalları, ilçedeki tesislerde yıkanarak paketleniyor. Daha sonra ise nakliyesi gerçekleştiriliyor. Üretimin yaklaşık olarak %80’i Ankara, İstanbul ve İzmir başta olmak üzere tüm iç pazarları sunuluyor. Yüzde yirmilik kısmı ise Almanya’ya ihraç edilerek satışa çıkartılıyor. Finike Ziraat Odası Başkanı olan Halil Sarıçobanoğlu’un aktardığı bilgilere göre ilçede toplamda 30.000 dekar alanda portakal üretildiğinin altı çiziliyor.

Ekim ayının sonunda erkenci portakalların toplanmaya başladığını dile getiren başkan Sarıçobanoğlu; "Finike portakalı üç tarafı dağlar ile örtülü, önü ise deniz olan bir bölge içersinde yetişiyor. Buranın toprağı ve havası tam bu portakalların üretimine uygun. Finike portakalının şeker oranı ve aroması bir hayli yüksek. Çok sulu bir meyve olduğu için yendiği zaman ağızda kesinlikle posa bırakmıyor." sözlerini dile getirdi.